Inwestycje i rozwój w dobie światowego kryzysu. Co przed polską gospodarką? [wideo]

Sylwia Gawkowska 16-09-2022, 14:56
Artykuł
Telewizja Republika

Tegoroczne XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu, które odbyło się w dniach 6-8 września, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem polityków, samorządowców, ludzi nauki i biznesu z całego świata. W tym roku skupiono się głównie na tematach związanych z trwającą wojną na Ukrainie, wysoką inflacją, szeroko rozumianym bezpieczeństwem oraz pogłębiającym się kryzysem energetycznym.

„Musimy przygotować system, który jest odporny w czasach kryzysu. Odpowiedzią jest przebudowa mechanizmu konstruowania cen w ramach Unii Europejskiej, która doprowadzi do obniżenia ceny poprzez wyłączenie poza nawias matematyczny właśnie tych najdroższych źródeł i zgodnie z naszymi propozycjami np. wzięcie je do rezerwy strategicznej przez sieci elektroenergetyczne. Stabilne dostawy energii muszą być zapewnione dla elementarnej stabilności, dla elementarnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd pracuje wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego nad przygotowaniem programów inwestycyjnych, które mają wesprzeć przedsiębiorców i doprowadzić do stabilizacji finansów publicznych.

"Przygotowaliśmy razem programy, które tworzą specjalny montaż finansowo-kredytowo-derywatowy pod realizację projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych, bo wiemy, że właśnie w ten sposób możemy stworzyć koło zamachowe wyjścia z tej spirali kryzysu" – podkreślił szef polskiego rządu.

W Karpaczu debatowano również nad wprowadzeniem technologii pozwalających na produkcję czystej, odnawialnej, zeroemisyjnej i efektywnej kosztowo energii. Przedstawiono m.in. plany takich Spółek jak PKN Orlen czy KGHM Polska Miedź dotyczące inwestycji w energię jądrową oraz wodór.

Zdaniem Jarosława Dybowskiego, dyrektora wykonawczego ds. energetyki w PKN Orlen należy przede wszystkim zrestrukturyzować cały sektor energetyczny oby jak najszybciej dojść do modelu przyszłościowego, w którym dominować będzie głównie energia jądrowa, a także wodór, paliwa syntetyczne czy energia ze źródeł odnawialnych, w szczególności morska energetyka wiatrowa. Jak podkreśla, właśnie na takich inwestycjach oparta jest długoterminowa strategia Orlenu.

Jak zaznacza prezes KGHM Marcin Chludziński, jedyną odpowiedzią na stabilność energetyczną w Polsce jest energia jądrowa. „My w międzyczasie wystąpiliśmy z wnioskiem do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii SMR firmy NuScale, skompletowaliśmy zespół, który pracuje nad inwestycją, prowadzimy studium lokalizacyjne, ale także zaczynamy współpracę z firmą Nuclearelectrica. Jest to rumuński operator dużych, pełnoskalowych bloków jądrowych opartych o technologie tzw. ciężkiej wody, ale także firma, która inwestuje w rozwój SMR w oparciu, o technologię NuScale w Rumunii.”

Na Forum poruszono również tematy związane z sytuacją panującą na polskim rynku pracy, z wyzwaniami, jakie stawia on przed szkolnictwem oraz o tym, jak przygotować młodzież, aby tym wymaganiom w przyszłości sprostała. Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej przedstawił programy rządowe, które mają na celu wspierać zaangażowanie młodych ludzi w życie publiczne. Do takich programów należą m.in. „Kariera Jutra”, „Umiejętności Jutra”, „Polski Inkubator Rzemiosła” czy Fundusz Młodzieżowy.

„Dzięki tym działaniom chcemy realnie pobudzać kapitał społeczny od najmłodszych lat. Chcemy uczyć młodych ludzi współpracy, działania projektowego, zarządzania, także zarządzania pieniędzmi, rozliczania tych pieniędzy. To wszystko jest niezwykle potrzebne później w działalności zawodowej i jest bardzo pożądane przez potencjalnych pracodawców – powiedział Mazurek.

Więcej w materiale filmowym poniżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy