Innowacyjna operacja polskich lekarzy. Pacjent leżał na stole zabiegowym oddalonym o ponad tysiąc kilometrów

Artykuł
Autorami technologii, która może zrewolucjonizować świat medycy są naukowcy z Krakowa
Fot. pixabay/marionbrun

Specjalne gogle i trójwymiarowy hologram odwzorowujący wnętrze pacjenta umożliwiły przeprowadzenie innowacyjnej operacji. Pacjent znajdował się na stole operacyjnym oddalonym o ponad tysiąc kilometrów od lekarzy, którzy pomagali w przeprowadzeniu zabiegu.

8 czerwca odbył się drugi zabieg wykorzystujący najnowsze technologie obrazowania w chirurgii naczyniowej.

Dwóch lekarzy przebywało w Bułgarii, w szpitalu w Sofii. Natomiast w Klinice Chirurgii Naczyniowej i Angiologii współuczestniczyli w operacji specjaliści za sprawą gogli i obrazu, który umożliwił im realny wgląd w ciało pacjenta za pomocą hologramu. Był to pierwszy zabieg tego rodzaju w Polsce.

Zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii po raz pierwszy skorzystał z nowoczesnej technologii w postaci hologramu - odwzorowania anatomii pacjenta 27 kwietnia. To wtedy specjaliści wykonali jeden z najbardziej innowacyjnych zabiegów, wykorzystujących najnowsze technologie obrazowania w zakresie operacji tętniaków aorty brzusznej.

Widząc strukturę przestrzenną tętniaka, naczyniowcy wiedzą chociażby, w jaką stronę i pod jakim kątem odchodzi tętnica, której nie mogę naruszyć.

Źródło: spsk1.lublin

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy