Imperium kontratakuje ponownie. Po 40 latach od premiery film znowu sięgnął po kasowy rekord

Artykuł
Czy film ponownie przyciągnie do kina widzów i przełamie strach przed Covidem?
Star Wars / Facebook

„Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje” prowadzi w zestawieniu na najbardziej kasowy film w czasie wychodzenia z pandemii. Obraz 40 lat od premiery oraz 23 lata po reedycji z 1997 roku znów jest najchętniej oglądany przez widzów. Hit sprzed lat został wybrany na ten czas nie bez przyczyny. Chodzi o to by ponownie przyciągnąć do kina widzów i przełamać strach przed Covidem.

Obecna sytuacja kin jest bardzo trudna. Nie dość, że przez trzy miesiące były zamknięte, to obecnie wielu widzów, z uwagi na pandemię, po prostu boi się tam przyjść. Dodatkowo komplikuje sprawę fakt, że brakuje aktualnych premier, które mogłyby by ściągnąć większą widownię. Wytwórnie filmowe postanowiły więc wyświetlać sprawdzone hity, które mają przyciągnąć przed ekrany rzesze fanów. Jednym z nich jest właśnie „Imperium kontratakuje”.

Jak podaje portal „Variety” film w 483 lokalizacjach zarobił już do tej pory łącznie 175 000 dolarów, ale szacuje się, że zakończy weekend w przedziale od 400 000 do 500 000 USD. Wyreżyserowany przez Irvina Kershnera z produkcją wykonawczą George'a Lucasa, „Imperium kontratakuje” nie miał takich wyników finansowych od reedycji w lutym 1997 roku.

Zysk brutto filmu tylko w Stanach Zjednoczonych wzrośnie więc do 290,4 miliona dolarów, a pięciodniowy dochód brutto na poziomie 210 000 dolarów, jest nie do pogardzenia.

Po premierze 21 maja 1980 roku „Imperium kontratakuje” („Empire Strikes Back”) przez osiem tygodni zajmowało pierwsze miejsce na liście box office w Stanach i zarobił 547 milionów dolarów na całym świecie, co czyniło go najbardziej dochodowym filmem roku. Na całym świecie wszystkie filmy z serii „Gwiezdnych Wojen” zarobiły 10,3 miliarda dolarów.

Ponieważ pandemia koronawirusa wciąż trwa, kina samochodowe stanowią większość lokalizacji kasowych. Klasyczne reedycje, takie jak „Imperium kontratakuje”, nadal dobrze sobie radzą na drive-inach, a „Ghostbusters”, „Jurassic Park” i „Jaws” zbierają po pół miliona dolarów w mniej niż 500 lokalizacjach, poinformował portal „Deadline”.

„Imperium kontratakuje” to piąty chronologiczny film z serii „Gwiezdne wojny”, choć jest to drugi z oryginalnej trylogii. Jest on oceniany jako najlepszy film z sagi „Gwiezdne wojny” i został wybrany do przechowywania w Krajowym Rejestrze Filmów Biblioteki Kongresu w 2010 roku.

Źródło: Variety

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy