Ilu uchodźców przyjęła Polska? Cimoszewicz do premier Szydło: Trzeba zweryfikować te liczby

Artykuł
WIKIPEDIA/ FREEDOM HOUSE/ PUBLICK DOMEN/Twitter/@tcimoszewicz

"Sprawą niezwykłej wagi jest zatem zidentyfikowanie rzeczywistej liczby osób wymagających pomocy ze strony władz Polski" – napisał w liście do szefowej rządu poseł PO Tomasz Cimoszewicz. Polityk prosi w liście o weryfikację liczby uchodźców o której w Strasburgu mówiła Beata Szydło.

–- Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy, którym nikt nie chciał pomóc. Oni dzisiaj są u nas i im pomagamy, o tym też trzeba mówić – mówiła premier Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. Wystąpienie szefowej rządu wzbudziło wiele komentarzy, w których powątpiewano w podane przez Szydło liczby domagając się ich weryfikacji.

Ilu Ukraińców zostaje w Polsce

Jak podała kilka dni temu Gazeta Wyborcza, zgodnie z danymi Urzędu ds. Cudzoziemców w latach 2003-2015 Ukraińcy złożyli w Polsce łącznie 5,3 tysiące wniosków o ochronę, z których zdecydowana większość została odrzucona.
 W ubiegłym roku status uchodźcy w Polsce otrzymało 2 Ukraińców, 24 osoby uzyskały ochronę uzupełniającą, a 6 osób zgodę na pobyt tolerowany. Jednocześnie dane ośrodków badawczych wskazują, że w Polsce pracuje i przebywa (często bez legalizacji pobytu) nawet do około 720 tysięcy obywateli Ukrainy.

Dane do których odnosiła się premier Szydło wynikają z danych wizowych – w 2015 roku polskie urzędy konsularne wydały Ukraińcom 924,6 tysiąca wiz. Część z tych wiz obowiązuje jednak tylko na kilkadziesiąt dni, a często mają one tylko charakter ekonomiczny co oznacza, że nie dają imigrantom żadnych praw socjalnych i pomocy państwa.

Trzeba zweryfikować liczbę uchodźców i imigrantów

Głos w tej sprawie zabrał m.in. poseł PO Tomasz Cimoszewicz, który napisał list do szefowej rządu, prosząc o weryfikacje informacji o liczbę uchodźców. Jak tłumaczy polityk, takie informacje pomogą "zapewnić efektywną realizację zobowiązań międzynarodowych Polski w zakresie działań na rzecz rozwiązania problemu uchodźców".

Cimoszewicz podkreśla też, że niezbędne jest "dostosowanie instrumentów prawnych i struktur, którymi dysponują władze samorządowe do bieżących potrzeb realizowania polityki pomocy uchodźcom".

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, udsc.gov.pl, wyborcza.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy