Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Piłka ręczna plażowa [wideo]

portal TV Republika 22-06-2023, 16:21
Artykuł
Telewizja Republika

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich rozpoczęta. W tym roku to multidyscyplinarne wydarzenie, odbywa się w Krakowie i Małopolsce. 7000 sportowców z blisko 50 krajów przystąpiło do rywalizacji w 29 dyscyplinach. Wśród nich nie zabrakło takiej, która dopiero debiutuje na Igrzyskach Europejskich, a jest nią piłka ręczna plażowa mężczyzn oraz kobiet. Rywalizacja toczy się oczywiście z udziałem reprezentantów Polski. Do walki o medale przystąpiło łącznie 16 drużyn, a zawody odbywały się w Centrum Sportów Plażowych w Tarnowie, gdzie widowiskowy sport mogło obejrzeć na żywo ponad 2000 kibiców.

Piłka ręczna plażowa jest niezwykłą dyscypliną, która narodziła się w 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza we Włoszech. Szybko dyscyplina ta została zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej i po zaledwie dwóch latach stworzyła pierwsze przepisy tej gry. Sport ten dynamicznie zaczął się rozwijać na całym świecie i zdobywa coraz to większą popularność.

Również w naszym kraju, gdzie od kilku lat oficjalne mistrzostwa kraju rozgrywane są pod patronatem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Ponadto organizowane były u nas już takie imprezy jak m.in. Klubowe Mistrzostwa Europy, seniorskie Mistrzostwa Europy czy także popularny World Games.

Piłka ręczna plażowa jest widowiskowym sportem, a zadbały o to również przepisy gry. W meczu można zdobyć bramkę wartą jeden lub nawet dwa punkty. Jeśli był to gol „zwykły”, wówczas konto drużyny powiększa się o oczko. Natomiast jeśli zawodnik wykonał rzut „spektakularny”, czyli z wyskoku lub z obrotem, to sędziowie przypisują za takie trafienie dwa oczka. Spotkanie rozgrywane jest w dwóch setach. Jeśli po dwóch partiach jest remis 1:1, wówczas zespoły przystępują do serii rzutów karnych.

Na Igrzyskach Europejskich w biało-czerwonych barwach grali nasi reprezentanci, zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet. Liderką pań była Iwona Niedźwiedź, która w naszej rozmowie opowiedziała o całej dyscyplinie, jak i walki o medale. Wśród panów zaś mieliśmy przyjemność rozmawiać z Łukaszem Niedzielakiem, który jak sam przyznał, promocja ich sportu jest bardzo ważna, bo część ludzi myli ich z siatkarzami piłki plażowej.

Obie nasze reprezentacje przyzwoicie zakończyły rozgrywki grupowe i zagrały w ćwierćfinałach. Niestety jednak na tym etapie ich przygoda z Igrzyskami Europejskimi dobiegła końca. Mimo wszystko należą im się wielkie brawa za waleczną postawę i wyrównaną grę z wyżej notowanymi reprezentacjami.

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy