IPN szuka pary zdjęcia. Kto ich zna?

Artykuł
Fotografia pochodzi z kolekcji Henryka Śmigacza
Fot. IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do wspólnych poszukiwań. Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic.

Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu: ruiny za plecami bohaterów zdjęcia.

To fotografia z kolekcji Henryka Śmigacza.

IPN chce się dowiedzieć więcej o tych młodych ludziach: skąd pochodzili, jak potoczyły się ich losy. Gdzie i w jakich okolicznościach wykonano zdjęcie.

O wyjątkowej kolekcji fotografii, przekazanej do Archiwum IPN przez pp. Aleksandrę i Małgorzatę Szczygielskie, córkę i wnuczkę warszawskiego fotografa Henryka Śmigacza, pisano już w sierpniu br. Zarówno IPN, jak i córce, i wnuczce Henryka Śmigacza, zależy na przywróceniu imion bohaterom fotografii.

Osoby, które wiedzą, kogo przedstawia zdjęcie, lub gdzie zostało wykonane, są proszone o napisanie na adres: [email protected]

Źródło: IPN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy