IPN: Były komendant MO oskarżony o 36 zbrodni komunistycznych

Artykuł
WIKIPEDIA/ ADRIAN GRUCYK/ CC BY-SA 3.0 PL

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Skierniewicach aktu oskarżenia przeciwko Czesławowi R., byłemu komendantowi wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej.

Prokuratorzy z IPN oskarżają go o popełnienie 36 zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości.

Czesław R., jako Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej, a tym samym funkcjonariusz państwa komunistycznego, przekroczył  swoje uprawnienia w ten sposób, że wydał decyzje o internowaniu 36 osób, powołując się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego w postaci dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. „o ochronie bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”, a w konsekwencji bezprawnie pozbawił wolności pokrzywdzonych na okres powyżej 7 dni, co stanowiło formę represji i poważnego prześladowania z powodu ich przynależności do określonej grupy społeczno-politycznej

– czytamy na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.

Czesławowi R., który nie przyznał się do winy grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje Instytut, były komendant MO tłumaczył, iż wydając decyzje o internowaniu 36 osób był przekonany, że działał zgodnie z obowiązującym wówczas prawem i wykonywał rozkazy przełożonych.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy