IMGW wydał alert. Śnieg, mróz i szklanka. Wiemy gdzie sypnie [wideo]

Artykuł
facebook.com/Gdynia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Alert dla Gdańska, Gdyni, Sopotu, Słupska, a także dla powiatów bytowskiego, gdańskiego, kartuskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego obowiązuje od godz. 21 do godz. 10 w sobotę. Z kolei ostrzeżenie dla powiatów chojnickiego, człuchowskiego, kościerskiego, starogardzkiego i tczewskiego obowiązywać będzie od godz. 12 do godz. 24 w sobotę.

Noc z piątku na sobotę będzie mroźna. Jak powiedział synoptyk IMGW Michał Ogrodnik, na Suwalszczyźnie oraz w kotlinach górskich temperatura spadnie do minus 9 stopni Celsjusza. Sobota także z ujemnymi temperaturami i intensywnymi opadami śniegu na Pomorzu Zachodnim.

W nocy z piątku na sobotę największy mróz, do minus 9 stopni Celsjusza, będzie na północnym wschodzie – na Suwalszczyźnie, a także w kotlinach górskich, w Sudetach i Karpatach. "W centrum kraju też będzie mroźnie. Temperatura minimalna to ok. minus 6 stopni Celsjusza", przekazał.

Na zachodzie spodziewane są 4 stopnie poniżej zera. Najcieplej ma być w nocy nad samym morzem, od minus 2 stopni do minus 1 stopnia Celsjusza. Na południu kraju w związku z nadal dużym zachmurzeniem i spadkiem temperatury spodziewane jest oblodzenie dróg i chodników.

Tam miejscami także spadnie śnieg w Karpatach - w Bieszczadach do 5 cm. Podobne sumy opadów mogą pojawić się również w rejonie wschodnim Pomorza. Mniej intensywniej poprószy śnieg w centralnej i zachodniej jego części.

Sobota zapowiada się pogodnie, choć mogą pojawiać się chmury, szczególnie na Pomorzu, bo tam miejscami, zwłaszcza w jego zachodniej części, intensywnie będzie padać śnieg. "Miejscami tego śniegu może spaść do 5-6 cm. To będą przelotne opady, występować będą na niewielkich obszarach. Chmury będą się nasuwać znad Bałtyku, więc im głębiej w ląd tym prawdopodobieństwo tego najbardziej intensywnego śniegu będzie mniejsze", dodał ekspert IMGW.

Śnieg, który spadnie, raczej się nie stopi, bo w całej Polsce będą temperatury ujemne. Przydadzą się czapki i rękawiczki, bo w najcieplejszym momencie dnia na wschodzie i w górach temperatura wyniesie od minus 5 do minus 4 stopni Celsjusza.

W centrum będzie ok. minus 2 stopni, 0 stopni wskażą termometry na zachodzie. Najcieplej będzie w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego, od 1 do 3 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na ogół zmienny, ale na Pomorzu z kierunku południowo-zachodniego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy