IMGW podtrzymał alert hydrologiczny dla wybrzeża Bałtyku

Artykuł
Fot. PAP/Marcin Bielecki

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podtrzymał ostrzeżenie hydrologiczne dla wybrzeża Bałtyku w związku z utrzymującym się wysokim stanem wód i prognozowanym silnym wiatrem. Alert obejmujący województwa zachodniopomorskie i pomorskie obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek.

Jak przekazał IMGW, w związku z utrzymującym się wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowanym silnym wiatrem z kierunku wschodniego do północno-wschodniego, „wzdłuż Wybrzeża przewiduje się wzrosty i wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych”.

Alert pierwszego stopnia, jak wskazano, dotyczy Wybrzeża zachodniego i wschodniego oraz morskich wód wewnętrznych RP - Bałtyku Południowego (woj. zachodniopomorskie), Bałtyku Południowo-Wschodniego, (woj. pomorskie).

Synoptycy oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody na 70 proc.

Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do godziny 8.00 w poniedziałek.

Alert pierwszego stopnia wydawany jest, gdy obserwowane lub prognozowane poziomy wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy przewidywanym znaczącym wzroście poziomu wody z możliwością lokalnego, krótkotrwałego osiągnięcia lub przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy