Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
00:03 Afera szpitalna: Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie do Prokuratora Generalnego wniosku o pilne wyjaśnienie szokujących zarzutów dotyczących Szpitala Południowego w Warszawie
23:23 NIEMCY: w całym kraju wstrzymano ruch pociągów z powodu awarii systemu łączności radiowej
22:58 Szymon Hołownia zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Polski 2050
21:30 Kijów: Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił z premier Julią Swyrydenko zadania związane z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy, która rozpocznie się w Gdańsku, i przekazał, że ważne jest, aby relacje z Polską miały konstruktywny charakter
20:43 Warszawa: W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska w sprawie fali upałów
20:10 Zmarł były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński. W latach 1994-1999 był wiceprezesem, a w latach 2015-2016 prezesem zarządu TVP. Miał 73 lata
18:59 Warszawa: W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością. NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk

I Kongres ESG: Nauka a ESG. Współpraca nauki z biznesem

Źródło: Fot. materiały prasowe

I Kongres ESG, który odbył się 26 stycznia 2022 r. w Warszawie,rozpoczął dyskusję o przyszłości ESG w Polsce. Zagadnienia dot. współpracy nauki z biznesem, optymalnych ścieżek opracowywania nowych technologii, dopasowanego do potrzeb gospodarki kształcenia kadr oraz tego, jak wiedza i doświadczenie naukowców mogą wesprzeć rozwój ESG w Polsce, omawiali eksperci uczestniczący w panelu pt. „Nauka a ESG”.

W dyskusji wzięli udział: Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza; Rafał Rudzki, Dyrektor ds. ESG w Żabka Polska; Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji w Huawei Polska; prof. Agnieszka Domańska, Prezes Instytutu Staszica i Prezes PRME Chapter Poland; Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz prof. Piotr Stankiewicz, Dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Sieci Badawczej Łukasiewicz. Moderatorem panelu była Agata Ambroży, reprezentująca platformę edukacyjną Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl).

– Jeżeli mówimy o dojściu do neutralności klimatycznej i zeroemisyjności całej Europy, a Polska ma tu ważną rolę do odegrania, to najwięcej mamy dzisiaj do zrobienia w energetyce i w przemyśle, gdzie emisje CO2 są największe. Wydaje się, że tak naprawdę możliwość dojścia do zeroemisyjności w roku 2050 warunkuje to, w jaki sposób wykorzystamy wodór jako paliwo przyszłości i to na każdej płaszczyźnie – powiedział Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza. Jak dodał, polska energetyka przygotowuje się do testów – w ciepłowniach oprócz gazu spalany będzie właśnie wodór. Podkreślił, że duże wyzwania stoją przed przemysłem i przede wszystkim dotyczą tego, jak pozyskać stal w ramach procesów bezemisyjnych, a także rolnictwem, które odpowiada za 18% emisji gazów cieplarnianych.

Na problem odpowiedniego dostosowania kształcenia kadr, które będą uczestniczyć w procesie raportowania ESG, zwróciła uwagę prof. Agnieszka Domańska, Prezes Instytutu Staszica i Prezes PRME Chapter Poland. – Raportowanie ma być kompleksowe, ma obejmować coraz szersze grupy podmiotów gospodarczych. Będzie obejmowało różne przekroje działalności przedsiębiorstwa, wszystkie działy. W związku z tym firmy będą potrzebować specjalistów o różnorodnym podłożu merytorycznym: od zarządzania, od prawa, ekonomistów, inżynierów, specjalistów od technologii, biochemii, absolwentów kierunków przyrodniczych, ekologicznych, znających się na planowaniu przestrzennym w kontekście ESG i prośrodowiskowej organizacji przedsiębiorstw, specjalistów od retardacji zasobów, zarządzania odpadami itd. – zaznaczyła.Według niej, część polskich uczelni od dłuższego czasu przygotowuje się na transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju i kształci w tych zakresach specjalistów, ale w przypadku innych takiego przygotowania nie widać i jest tu wiele do zrobienia.

– Ogromną odpowiedzialnością tej transformacji społeczno-gospodarczej jest to, aby realizować tę zmianę we współpracy z jednostkami badawczymi, także z uczelniami i podmiotami, które tę dodatkową wartość w tworzeniu miejsc pracy mogą mieć. Dla nas w Żabce liczą się kompetencje, doświadczenie i motywacja. Jesteśmy organizacją, która poszukuje osób z otwartym umysłem, które chcą w takim miejscu, jakim jest ekosystem rozwiązań modern convenience, którym jest Żabka, na co dzień się realizować i wykorzystywać swój potencjał. Niezależnie, czy jesteś ekspertem od wielkich zbiorów danych, dietetykiem, ekspertem od logistyki czy prawnikiem, na pewno znajdziesz w takim ekosystemie jak Żabka swoje miejsce pracy. To też pokazuje, jaki ogromny przekrój tematyczny jest do zagospodarowania i tym samym potrzeba budowania tych kompetencji we współpracy między biznesem a szeroko rozumianym sektorem edukacyjnym – powiedział Rafał Rudzki, Dyrektor ds. ESG w Żabka Polska. – Wydaje się, że raportowanie pozafinansowe przestaje być dobrą praktyką i czymś dla chętnych, staje się zaś elementem zarządzania przedsiębiorstwem i budowania wiarygodności i zaufania z interesariuszami, w tym z sektorem finansowym i innymi partnerami – dodał.

– W ramach troski o środowisko produkujemy szereg urządzeń, które pozwalają na oszczędności energetyczne lub zwiększenie wydajności energetycznej, przede wszystkim dzięki użyciu naturalnych źródeł energii. Jesteśmy liderem w produkcji inwerterów do fotowoltaiki, baterii, które służą do utrzymania tej energii, jesteśmy już także obecni w sektorze samochodów autonomicznych. Wszystkie te wytwory naszej myśli inżynierskiej wspierają dbałość o planetę. To, co zrobiliśmy w tym zakresie to tak, jakbyśmy zasadzili 250 milionów drzew – powiedział Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji w Huawei Polska. Wspomniał również o konkursie Huawei Startup Challenge. – W pierwszej edycji konkursu promowaliśmy innowacje i takie startupy, które wykorzystywały technologie do walki z różnego rodzaju wykluczeniami: edukacyjnymi, niepełnosprawnością czy dostępem do sztuki. Teraz jest drugi konkurs startupów, dotyczący środowiska. Jest wyłonionych 10 najlepszych startupów. Trzy najlepsze z nich, które dostaną nagrody finansowe, zostaną wyłonione w marcu – podkreślił. Huawei wspiera również fundacje i uczelnie w zachęcaniu kobiet do studiowania kierunków technicznych.

O wyzwaniach dotyczących wdrażania strategii ESG opowiedział Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. – Jako środowisko klastrów jesteśmy naturalnie zaangażowani w budowę pomostu między nauką a gospodarką, bo taka jest nasza rola. Klastry to organizacje, które działają regionalnie i wspierają rozwój poszczególnych sektorów gospodarki, przede wszystkim tych najbardziej innowacyjnych, poprzez łączenie trzech środowisk, czyli przedsiębiorców, środowiska naukowego oraz samorządu regionalnego. Wspieramy przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli te firmy, które póki co systemem ESG nie są objęte. To nie znaczy, że one nie mają odpowiadać na te nowe wyzwania. To z jednej strony wyzwania regulacyjne, ale też cywilizacyjne, zmieniającego się świata i gospodarki. Ci spośród przedsiębiorców, którzy nie dostrzegą tych zmian i ich wpływu na ich działalność gospodarczą, przegrają, nie będą konkurencyjni. Jest oczekiwanie Komisji Europejskiej, aby klastry stały się agentem zielonej zmiany głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Musimy dotrzeć z tą wiedzą do przedsiębiorców i to jest ogromne wyzwanie – wyzwanie zmiany świadomości ludzkiej. Musimy dotrzeć z argumentami, które będą dla nich przekonujące – zaznaczył.

Rozwiązania technologiczne dostarcza polskim przedsiębiorcom Sieć Badawcza Łukasiewicz, skupiająca 28 instytutów badawczych, reprezentujących wszystkie branże gospodarki. – Pytanie, co my możemy dać polskim przedsiębiorcom, jaki wnieść wkład do zielonej transformacji, codziennie przyświeca nam w naszej pracy. Pierwszy wymiar to przełomowe, zielone technologie, związane z koniecznością osiągnięcia neutralności klimatycznej – powiedział prof. Piotr Stankiewicz, Dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podkreślił także, że samo opracowanie strategii ESG jest dopiero wstępem do podjęcia działań. – Jak zaczynamy te działania podejmować, to się okazuje, że potrzebujemy konkretnych innowacji o charakterze technologicznym, ale także procesowym, organizacyjnym, które pozwolą nam zmienić sposób działania przedsiębiorstwa. I tutaj Sieć Badawcza Łukasiewicz przychodzi z pomocą. W ciągu 15 dni jesteśmy w stanie przedstawić propozycję rozwiązania problemu dowolnemu przedsiębiorcy, który się do nas zwróci.

Organizatorem Kongresu był Instytut ESG – zespół doradczo-analityczny działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Celem działania Instytutu jest wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski poprzez tworzenie platformy dialogu na rzecz stworzenia ekosystemu ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) w Polsce, upowszechniania raportowania ESG i wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. Współorganizatorami Kongresu byli: RaportCSR.pl, Akademia Zarządzania i Rozwoju oraz Forum Pracodawcy Godnego Zaufania.

materiały prasowe