Hybrydowa wojna Rosji trwa. Szwedzi ujawniają: czwarty wyciek w Nord Stream

Artykuł
Twitter/@nexta_tv

Większość świata jest przekonana, że za atakami na gazociągi Nord Stream stoi Rosja. Odnotowano kolejną odsłonę jej wojny hybrydowej z Zachodem. „Szwedzka straż przybrzeżna poinformowała o czwartym wycieku w uszkodzonych gazociągach NS1 i NS2” - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika „Svenska Dagbladet”.

Jak przekazała Jenny Larsson, czwarty wyciek znajduje się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Według najnowszych informacji gaz wydostaje się więc z dwóch miejsc w strefie szwedzkiej i dwóch w strefie duńskiej - pisze w czwartek Reuters.Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w środę od policji dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia sabotażu, którego następstwem jest wyciek z gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. W komunikacie służb podkreślono, że nie można wykluczyć, iż stoi za nim obce mocarstwo.

Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu. Od tego czasu wycieka z nich gaz w postaci widocznych na powierzchni wody bąbelków. Szwedzka Straż Przybrzeżna poinformowała, że wyciek z Nord Stream 1 zacznie się zmniejszać w niedzielę. Przesył NS 1 wstrzymała Rosja, a NS 2 jest gotowy do eksploatacji, ale nie został uruchomiony.

 

Źródło: PAP, Twitter/@@ahdonaeng

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy