Homoseksualista premierem Luksemburga

Artykuł
Xavier Bettel, premier Luksemburga
Julien Becker/CC

Przywódca liberalnej Luksemburskiej Partii Demokratycznej (DP) Xavier Bettel, dotychczasowy burmistrz miasta Luksemburg, został premierem tego kraju, pierwszym szefem rządu, który jest otwartym gejem.

Bettel zastąpi Jean-Claude'a Junckera, który do środy był najdłużej sprawującym funkcję premiera politykiem w Europie, stał bowiem na czele rządu przez 19 lat.

Zastępca nowego premiera Etienne Schneider jest również gejem. Oczekuje się, że nowy gabinet wprowadzi istotne reformy społeczne, jak prawo homoseksualistów do zawierania związków małżeńskich.

Ministrem finansów zostanie dotychczasowy szef luksemburskiej izby handlowej Pierre Gramegna.

29 listopada luksemburscy socjaliści, liberałowie i Zieloni porozumieli się w sprawie utworzenia koalicji rządzącej.

40-letni Bettel stanął na czele nietypowej koalicji, złożonej z jego własnej formacji oraz Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP) i Zielonych z partii Dei Greng.

Poprzednia koalicja socjaldemokratów i Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej rozpadła się w lipcu po wykryciu skandalu związanego z nielegalnymi akcjami podsłuchowymi prowadzonymi przez służby specjalne.

Liczący nieco ponad pół mln mieszkańców Luksemburg jest jednym z najmniejszych krajów świata, ale też bardzo ważnym centrum finansowym. Pod względem liczby działających tam funduszy inwestycyjnych ustępuje tylko Stanom Zjednoczonym.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy