Holandia. Gaz rozweselający coraz większym problemem na drogach

Artykuł
W tym roku zginęło już 21 osób w wypadkach samochodowych spowodowanych pod wpływem gazu
Fot. flickr/Dariusz Kraśnicki

Według portalu NOS, w ostatnich trzech latach doszło do prawie 1800 wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem gazu rozweselającego.

Z 1800 wypadków 63 były śmiertelne, zaś w wyniku 362 kolizji uczestnicy zostali poważnie ranni.

Policja podkreśla, że używanie gazu rozweselającego jest w Niderlandach legalne, ale prawo zabrania prowadzenia pojazdów pod wpływem substancji, które mogą wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów. Zdaniem policji wpływ gazu rozweselającego na koncentrację jest niezaprzeczalny.

- Prowadzenie pod wpływem tej substancji jest wyjątkowo niebezpieczne – powiedział Paul Broer z policji drogowej, cytowany przez portal.

W połowie listopada miał miejsce przerażający wypadek w okolicach miejscowości Helmond na południu kraju. W wyniku zderzenia samochodu osobowego z karetką pogotowia zginęło trzech nastolatków, a jeden został poważnie ranny. Na miejscu znaleziono butlę z gazem rozweselającym.

Dane wypadków spowodowanych pod wpływem gazu rozweselającego są jednak mocno niedoszacowane, ze względu na brak badań krwi lub śliny na tego rodzaju substancje.

- Musimy więc zadowolić się tym, co znajdziemy na miejscu zdarzenia, a także zeznaniami świadków, na przykład, że ktoś był widziany z balonem za kierownicą – wyjaśnił funkcjonariusz.

Źródło: polsatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy