Historyczny występ Przygońskiego i Wiśniewskiego. Zakończył się 43. rajd Dakar

Artykuł
OrlenTeam
OrlenTeam

Zakończył się 43. Dakar. Już po raz 22. wzięli w nim udział przedstawiciele ORLEN Team. Jakub Przygoński, pilotowany przez Timo Gottschalka, zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej samochodów. Czwarty na mecie był również quadowiec Kamil Wiśniewski.

Po ponad czterech dekadach zmagań w Afryce i Ameryce Południowej Dakar na dobre zagościł na Bliskim Wschodzie. Po raz drugi został rozegrany w Arabii Saudyjskiej. Uczestnicy rajdu mieli do pokonania 12 etapów liczących łącznie 7646 kilometrów, w tym 4767 kilometrów odcinków specjalnych.

Dakar jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez sportowych na świecie. Nasze zaangażowanie w sponsoring ORLEN Team, który z sukcesami uczestniczy w tym rajdzie, to element przemyślanej strategii, zwiększającej poziom globalnej rozpoznawalności PKN ORLEN. Badania przeprowadzone przez Pentagon Research wskazują, że między styczniem a listopadem 2020 roku wartość ekspozycji marek PKN ORLEN w kontekście rajdów terenowych przekroczyła 19 mln zł i objęła 32 tysiące publikacji. W ten sposób wspieramy strategiczne obszary działalności koncernu, takie jak sprzedaż produktów na rynkach zagranicznych – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Bardzo dobry start zanotował w tym roku Jakub Przygoński. Kierowca ORLEN Team, który debiutował w Dakarze w 2007 roku, wyrównał swój najlepszy wynik osiągnięty przed dwoma laty. Pilotowany przez Timo Gottschalka zawodnik był ostatecznie 4. w klasyfikacji generalnej.

orlen_team_1_670

Wśród kierowców samochodów historyczne – 14. zwycięstwo odniósł Francuz Stephane Peterhansel. Po Afryce i Ameryce Południowej, „Monsieur Dakar” dokonał tego już na trzecim kontynencie. Drugi był Nasser Al-Attiyah, który wygrał w tym roku aż 6 etapów, a trzeci Hiszpan Carlos Sainz.

Świetny występ w tegorocznym rajdzie ma za sobą Kamil Wiśniewski, który – co prawda – nie odniósł w tym roku etapowego zwycięstwa tak jak w poprzedniej edycji, ale poprawił swoje miejsce w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie, podobnie jak Przygoński, jedyny quadowiec ORLEN Team w stawce był czwarty.

W kategorii quadów najlepszy okazał się zaledwie 24-letni Manuel Andujar. Podium uzupełnili Chilijczyk GiovanniEnrico i Amerykanin Pablo Copetti.

Martin Prokop i Viktor Chytka uzyskali 9. lokatę w klasyfikacji generalnej. Czeski duet jadący w barwach Benzina ORLEN Team najbardziej spektakularny sukces odniósł już na początku Dakaru, kiedy zanotował 3. miejsce na mecie pierwszego etapu.

Wśród motocyklistów zwyciężył Kevin Benavides. Drugi, ze stratą 4 minut i 56 sekund, był Amerykanin Ricky Brabec, a trzeci Brytyjczyk – Sam Sunderland.

Źródło: OrlenTeam

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy