Przejdź do treści
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją informacyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
11:07 Szef MSZ Litwy: otwarcie granicy z Białorusią nie jest możliwe, póki Mińsk eskaluje sytuację
10:30 Chiny: na spotkaniu z królem Hiszpanii Xi wezwał do zacieśnienia dwustronnych relacji
10:05 Śląskie: osiem kolejnych osób zatrzymanych ws. wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych
09:35 Sondaż dla RMF FM: 30 proc. badanych za większymi uprawnieniami prezydenta, 31 proc. chce utrzymania obecnego stanu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rocznica urodzin Maksymiliana Marii Kolbe

Źródło: Twitter/Muzeum Auschwitz

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Zakonnik jako więzień Auschwitz dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. W młodym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie i otrzymał imię Maksymilian.

W 1919 roku założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie oraz zaczął wydawać pismo "Rycerz Niepokalanej".

17 lutego 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i przesłuchiwany na Pawiaku, a  28 maja 1941 roku został wywieziony do Auschwitz-Birkenau, gdzie nadano mu numer 16670.

- Ojciec Kolbe był pełen nieziemskiego spokoju, w nocy pocieszał i podnosił na duchu skazańców. Chciał w nich wzbudzić wolę życia i przetrwania –  powiedział jeden z ocalonych więźniów.

W lipcu 1941 roku  komendant obozu skazał dziesięć osób na śmierć głodową. Ojciec Maksymilian Kolbe  dobrowolnie zamienił się ze skazanym i ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka.

Hitlerowiec nie rozumiał decyzji o. Maksymiliana i pytał dlaczego chce ocalić obcego człowieka.

- Chcę innym dodać odwagi do życia - odpowiedział. 

Franciszkanin zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym.

Ocalony przez o. Maksymiliana przeżył wojnę. Franciszek Gajowniczek zmarł w 1995 roku w Brzegu na Opolszczyźnie w wieku 94 lat. Pochowany został na cmentarzu przyklasztornym franciszkanów w Niepokalanowie.

 

 

8 stycznia 1894 | W Zduńskiej Woli urodził się Maksymilian Kolbe, OFM.

Jako więzień #Auschwitz (nr 16670) 29 lipca 1941 r. ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka wybranego na śmierć głodową po ucieczce więźnia.

Zabity zastrzykiem fenolu 14 sierpnia 1941 r. pic.twitter.com/BO5ftzcdkK

— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) January 8, 2021
polskieradio24.pl/Twitter/Muzeum Auschwitz

Wiadomości

Ponitka błyszczy w Europie! Bahcesehir wygrywa w Salonikach

Polscy lekarze nie muszą się wstydzić zarobków. Na Zachodzie nie zarobiliby wiele więcej

Adam Andruszkiewicz o pakcie migracyjnym: Donald Tusk kłamie Polakom prosto w oczy

Niemcy walczą z pracą na czarno. Wiemy, jakie branże są szczególnie narażone

Papież Leon XIV spotka się z przedstawicielami światowego kina

Buda: Polska nigdy nie będzie europejskim landem!

Karol Nawrocki umacnia swoją pozycję. Nowe badanie potwierdza przewagę nad Trzaskowskim

Dziś przesłuchanie Daniela Obajtka w prokuraturze

Nadchodzi podatek od smartfonów. Ceny elektroniki wzrosną

Ceny ropy w dół. Świat szykuje się na nadwyżkę surowca

Sakiewicz: Tusk jest wyizolowany z głównego nurtu Polskości

Anna Lewandowska bryluje u boku męża na szczycie Empire State Building.

Skandal w Kościele protestanckim. "Ślub" poliamoryczny 4 mężczyzn

Nowy most w Chinach runął do rzeki. Co z nowym lotniskowcem?

Prezydent ostrzega przed polityką Mamdaniego i oferuje azyl w Argentynie

Najnowsze

Ponitka błyszczy w Europie! Bahcesehir wygrywa w Salonikach

Papież Leon XIV spotka się z przedstawicielami światowego kina

Buda: Polska nigdy nie będzie europejskim landem!

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki umacnia swoją pozycję. Nowe badanie potwierdza przewagę nad Trzaskowskim

Dziś przesłuchanie Daniela Obajtka w prokuraturze

Polscy lekarze nie muszą się wstydzić zarobków. Na Zachodzie nie zarobiliby wiele więcej

Adam Andruszkiewicz

Adam Andruszkiewicz o pakcie migracyjnym: Donald Tusk kłamie Polakom prosto w oczy

Niemcy walczą z pracą na czarno. Wiemy, jakie branże są szczególnie narażone