Przejdź do treści
22:15 Warszawa: W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie urzędującego Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Światowi przywódcy przysyłają gratulacje

Źródło: Fot. prezydent.pl

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja do Polski napływają depesze gratulacyjne od światowych przywódców.

Poinformowano, że do tej pory, na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy, gratulacje z okazji Święta Narodowego w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożyło ponad 30 przywódców.

Swoje depesze nadesłali m.in. Prezydenci: USA, Chin, Niemiec i Rosji – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

Joe Biden w swojej depeszy podkreślił, że od uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Polacy stawali przed wieloma wyzwaniami, ale „wytrwali, by stać się silniejszymi i bardziej odpornymi, dając nadzieję i inspirację ludziom na całym świecie”.

- W imieniu mieszkańców Stanów Zjednoczonych serdecznie pozdrawiam i gratuluję z okazji obchodzonego przez Polskę Święta Konstytucji - napisał Prezydent USA Joe Biden.

Biden zaznaczył, że USA cenią Polskę jako „sojusznika, przyjaciela i partnera”.

- Jako członkowie NATO wierzymy, że zaangażowanie na rzecz demokracji i praw człowieka stanowi podstawę silnego partnerstwa - wskazał.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w depeszy gratulacyjnej zaznaczył, że uchwalona przez polski Sejm na Zamku Królewskim w Warszawie Konstytucja 3 Maja jest „kamieniem milowym w dziejach Europy”.

- Była ona pierwszą nowoczesną konstytucją na kontynencie europejskim i wyrazem przemian społeczno-politycznych dokonujących się w dobie oświecenia. Utorowała drogę systemowi wartości liberalno-demokratycznych Europy, które stanowią podstawę naszej dzisiejszej Unii Europejskiej - zaznaczył.

- Dzisiaj Polska i Niemcy jako bliscy partnerzy intensywnie współpracują w sercu tego europejskiego sojuszu. To szczególne polsko-niemieckie sąsiedztwo świętujemy w tym roku w związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 roku - oświadczył Frank-Walter Steinmeier.

Przywódca Chin Xi Jinping Zapewnił, że przykłada wielką wagę do rozwoju relacji polsko-chińskich.
- Od ubiegłego roku, kiedy Chiny i Polska pomagają sobie wzajemnie, ramię w ramię walczą z epidemią, nasze relacje dwustronne nieustannie się rozwijają, a nasza współpraca pragmatyczna dostała nowe życie - napisał.

Depeszę nadesłał również Prezydent Rosji.

- Proszę przyjąć życzenia z okazji Święta Narodowego Polski - dnia Konstytucji 3 maja. Życzę Panu zdrowia i sukcesów, a wszystkim obywatelom Polski - pomyślności i rozkwitu - napisał w depeszy gratulacyjnej Władimir Putin.

???? Artykuł prasowy Prezydenta @AndrzejDuda, który z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja jest publikowany w światowej prasie. ↙https://t.co/il5ifdXJLb pic.twitter.com/JfqeYFcWJl

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 30, 2021
prezydent.pl

Wiadomości

Racewicz obnaża hipokryzję „elyty”. Stanęła za nią murem!

Portugalia: ponad 1,6 mln imigrantów. Będzie pół miliona więcej!

Wtargnął na posesję Trumpa, aby poślubić jego wnuczkę

Ironiczna odpowiedź USA na groźby Miedwiediewa

Korea Płd.: PKW zatwierdziła oficjalnie nowego prezydenta

Niemiecki polityk zapowiada ukaranie Polski za wybór Karola Nawrockiego

USA: cła idą od dziś w górę o 50 procent

Prokuratura Bodnara zatrzymała naczelniczkę CBA. W tle Pegasus

Poseł Czarnek tłumaczy wyjście z porannego wywiadu w Trójce

Dzisiaj Informacje Telewizja Republika 03.06.2025

Burza refleksyjna. Dlaczego zwycięstwo Nawrockiego tyle znaczy?

Śliwka: szeregowi członkowie PSL popierali Nawrockiego

Polki z awansem do Dywizji A! W trakcie meczu padł rekord

Bodnar mówi NIE rządowi technicznemu i prezentuje listę „afer” PiS. Matecki ostro odpowiada

OBWE ostro o problemach, które wystąpiły w trakcie kampanii

Najnowsze

Racewicz obnaża hipokryzję „elyty”. Stanęła za nią murem!

Korea Płd.: PKW zatwierdziła oficjalnie nowego prezydenta

Niemiecki polityk zapowiada ukaranie Polski za wybór Karola Nawrockiego

USA: cła idą od dziś w górę o 50 procent

Prokuratura Bodnara zatrzymała naczelniczkę CBA. W tle Pegasus

Portugalia: ponad 1,6 mln imigrantów. Będzie pół miliona więcej!

Wtargnął na posesję Trumpa, aby poślubić jego wnuczkę

Ironiczna odpowiedź USA na groźby Miedwiediewa