28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku.
Święto zostało ustanowione w 1993 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej. Upamiętnia ono rocznicę zwycięstwa Żwirki i Wigury, którzy wygrali, pokonując wszystkich faworytów. Polacy zdobyli pierwsze miejsce na samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Wigura. Był to wielki sukces polskiego lotnictwa. Kilkanaście dni później, 11 września, Żwirko i Wigura zginęli w katastrofie lotniczej.
Święto ma na celu upamiętnienie również innych epizodów z historii polskiego lotnictwa. Podniebne walki, między innymi w bitwie o Anglię, pokazały kunszt polskich pilotów. Ówcześni lotnicy wspominali, że udawało im się zatopić niemiecki statek, prowadząc ogień z karabinów maszynowych myśliwca Spitfire. Inni przywoływali zestrzelenie niemieckiego messerschmitta okupione pożarem w kabinie.
W uroczystościach Święta Lotnictwa Polskiego biorą udział przedstawiciele władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.
Jak powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, polscy piloci walczący w bitwie o Anglię stanowią wzór dla kolejnych pokoleń.
– Polscy lotnicy są sławni na cały świat. Pokazywali swoje zaangażowanie, waleczność i heroizm – podkreślał wiceszef MON.
– Aby osiągnąć najwyższy poziom, potrzeba wielu wyrzeczeń – zaznaczył pilot Tomasz Jadczak, dowódca wojskowej bazy lotniczej w Łasku. – To są godziny spędzone w salach wykładowych i na symulatorach – mówił.
W stolicy, na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim, zostanie odsłonięty pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”, upamiętniający lotników, którzy podczas ostatnich stu lat poświęcili swoje życie w służbie ojczyzny. Po południu odbędą się też tradycyjne uroczystości na Polu Mokotowskim w Warszawie przy pomniku Ku Czci Lotników Polskich Poległych w Latach 1939-1945.