Przejdź do treści
22:27 Świat: kierowca uczestniczący w wypadku z udziałem boksera Joshuy usłyszał zarzuty
22:04 Zełenski: chcę, by Fedorow został nowym ministrem obrony Ukrainy
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenia Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyk: Słupsk 3.I, g. 17:00, Hotel Atena, Kilińskiego 7, Gdynia, 4.I, g. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Ks. Bp. Jana Bernarda Szlagi 3
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenia Klub "GP" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie i świadectwo s. Julii Dubowskiej - Cud Eucharystyczny w Sokółce, 5.I, g. 17.00, ul. Kościuszki 38, Skarżysko Kamienna. O godz. 18.00 odbędzie się koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa Bielany-Żoliborz zaprasza na Mszę św. o łaskę zdrowia dla ks. Michała Olszewskiego, 6 stycznia, godz. 11.00, Katedra Św. Jana Chrzciciela, ul Świętojańska 8
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Włocławek, 7.I, g. 17.00, Garage Hotel, Toruńska 113; Toruń, 8.I, g. 19:00, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny
Wydarzenie Zarząd Regionu Zielona Góra NSZZ „Solidarność” i Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze zapraszają 8 stycznia o godz. 17:00, na film „Solidarni w więzieniu” – miejsce: Nowa Sól, Muzeum Magazynu Solnego, pl. Solny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Nowy Sącz, 11.I, g. 17:00, parafia Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium Świętej Rity, sala Wieczernika
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub "Gazety Polskiej" w Warszawie zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 18 stycznia 2026 roku, które rozpoczną się o godz. 12:30 mszą świętą w kościele pw. św. Jozafata przy ul. J. Waldorffa 1 w Warszawie
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Polska 7 sierpnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia Zamek na Wawelu przekazany został władzom cywilnym; w Mysłowicach odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na żużlu; zakończyła się rzeź Woli; w więzieniu mokotowskim rozstrzelanych zostało sześciu oficerów, oskarżonych przez władze komunistyczne o spisek, zdradę i szpiegostwo; oświadczenie Lecha Wałęsy w sprawie koalicji rządowej OKP-ZSL-SD. Urodzili się m. in. Maria Kalergis, Aleksander Orłowski, Janusz Kruk, Jarosław Idzi. Zmarli natomiast: Konstanty Stanisławski, Bernard Adamecki, August Menczak, Józef Jungraw, Władysław Minakowski, Szczepan Ścibior, Stanisław Michowski, Kalina Jędrusik, Mariusz Dmochowski, Marian Podkowiński oraz Ludwik Maciąg.

1627 - Pod Tczewem rozpoczęła się bitwa pomiędzy wojskami polskimi i szwedzkimi; w nierozstrzygniętym starciu ranny został król Szwecji Gustaw II Adolf

1702 – III. wojna północna: Wojska szwedzkie zajęły Kraków.

1822 - W Warszawie urodziła się Maria Kalergis, słynąca z urody pianistka-amatorka, prowadząca w Paryżu, a następnie w Warszawie salon artystyczny. 

1856 – Do Australii przybyli pierwsi polscy osadnicy. 

1862 – Urodził się Aleksander Orłowski, polski dyrygent, kompozytor, działacz plebiscytowy. 

1862 - Działacz Organizacji Miejskiej Warszawy Ludwik Ryll dokonał nieudanego zamachu na naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego, hrabiego Aleksandra Wielopolskiego; za swój czyn został stracony na stokach Cytadeli 26 sierpnia 1862 r. 

1877 - W Podgórzu, obecnie część Krakowa, zmarł Aleksander Kotsis, malarz. 

1905 - Decyzją cesarza Franciszka Józefa Zamek na Wawelu przekazany został władzom cywilnym; rozpoczął się proces renowacji siedziby polskich władców. 

1920 - Wojna polsko-bolszewicka: początek przegrupowania wojsk polskich przed Bitwą Warszawską. 

1927 – Otwarto stadion sportowy w Kaliszu. 

1931 – Dokonano oblotu samolotu turystyczno-sportowego RWD-5

1931 - Franciszek Żwirko i Stanisław Prauss podjęli próbę pobicia rekordu wysokości lotu samolotem RWD-7

1932 – W Mysłowicach odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na żużlu. 

1934 – W mauzoleum na terenie bitwy pod Tannenbergiem (Stębarkiem) z 1914 roku, został pochowany prezydent Niemiec feldmarszałek Paul von Hindenburg

1938 - W Moskwie zmarł Konstanty Stanisławski, aktor, reżyser, teoretyk i reformator teatru, pedagog. 

1941 - Na cmentarzu żydowskim w Grajewie Niemcy rozstrzelali 119. Polaków, Żydów i Rosjan. 

1941 - Władysław Broniewski został zwolniony z więzienia w Ałmaty na mocy amnestii wynikającej z układu Sikorski-Majski

1944 – II. wojna światowa: Początek bitwy pod Falaise, w której brała udział 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka; w wyniku trwających do 21. sierpnia walk wojska alianckie zniszczyły większość niemieckich sił w Normandii. 

1944 - Powstanie Warszawskie: walki Zgrupowania „Radosław” na cmentarzach kalwińskim i ewangelickim. 

1944 – Powstanie Warszawskie: zakończyła się rzeź Woli (5-7 sierpnia); rozpoczął się zmasowany atak niemieckiej artylerii na Stare Miasto. 

1946 – Urodził się Janusz Kruk, polski muzyk, wokalista, kompozytor, członek zespołu „2 plus 1”. 

1952 - Na terenie więzienia mokotowskiego rozstrzelanych zostało sześciu oficerów, oskarżonych przez władze komunistyczne o „udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”; większość z nich w czasie II. wojny światowej walczyła w lotnictwie PSZ na Zachodzie. Rozstrzelani: płk Bernard Adamecki, płk August Menczak, płk Józef Jungraw, ppłk Władysław Minakowski, ppłk Szczepan Ścibior i ppłk Stanisław Michowski

1961 - Urodził się Jarosław Idzi, pięcioboista nowoczesny, dziennikarz i komentator sportowy. 

1964 - W Warszawie zmarł Aleksander Zawadzki, członek władz KPP, PPR i PZPR; wicepremier (1949; 1950-1952), a następnie przewodniczący Rady Państwa (1952-1964). 

1964 - Premiera filmu „Giuseppe w Warszawie” w reżyserii Stanisława Lenartowicza

1983 – W Helsinkach rozpoczęły się I. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Polacy zdobyli cztery medale. Na najwyższym stopniu podium stanęli Zdzisław Hoffman w trójskoku i Edward Sarul w pchnięciu kulą; zawodnicy za zwycięstwo otrzymali po … 50 dolarów. 

1988 - Renata Katewicz ustanowiła w Łodzi aktualny rekord Polski w rzucie dyskiem (66,18 m). 

1989 - Oświadczenie Lecha Wałęsy w sprawie koalicji rządowej Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. 

1991 - W Warszawie zmarła Kalina Jędrusik, aktorka, piosenkarka, niezapomniana artystka Kabaretu Starszych Panów, w którym śpiewała m.in. piosenki „S.O.S.”, „Bo we mnie jest seks”, „Zmierzch”, „Ciepła wdówka na zimę”, „Nie, nie nie budźcie mnie”; odtwórczyni ról w filmach „Ziemia obiecana”, „Lekarstwo na miłość”, „Jutro premiera”, „Jowita” i „Upał”. 

1992 - W Popowie nad Bugiem zmarł Mariusz Dmochowski, aktor, reżyser, dyrektor teatrów; znany m.in. z ról Wokulskiego w „Lalce”, Augusta II Mocnego w „Hrabinie Cosel” oraz hetmana Sobieskiego w „Panu Wołodyjowskim”. 

2006 - W Warszawie zmarł Marian Podkowiński, dziennikarz, publicysta, pisarz, tłumacz; jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej relacjonował proces niemieckich nazistowskich zbrodniarzy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. 

2007 - W Gulczewie koło Wyszkowa zmarł Ludwik Maciąg, malarz, specjalizujący się w batalistyce i pejzażach, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Wiadomości

japońska waluta

Japonii: Historyczna decyzja premier Sanae Takaichi

Przemoc dżihadystyczna paraliżuje Burkina Faso: setki szkół zamkniętych

Trzęsienie ziemi w Meksyku. Zniszczony szpital i autrostrada

Zmiany w Danii. Premier do cudzoziemców: Nie powinniście tu być

Polak wśród poszkodowanych w Crans-Montana

Tragiczny wypadek na prostej drodze. 19-latka nie żyje

Marsz z okazji urodzin Bandery we Lwowie. Matecki pyta ambasadora

Tragiczna noc sylwestrowa w Szwajcarii. Nowe ustalenia śledczych

Zima obnażyła państwo Tuska. Wąsik i Matysiak bez litości dla władzy w Republice

Zagęszcza się na Zakopiance. Na wracających z sylwestra czekają korki

Wembanyama wypada z gry! Gwiazda Spurs nie zagra z Pacers

Jan Karski nie jest już ważny. MEN wykreśla go z podstawy programowej

„To krycie informacyjne!” Bąkiewicz oskarża: niemieccy migranci trafili do Polski celowo

Islamski ekstremista szykował atak na cywilów. FBI zatrzymało go przed atakiem

Część Warszawy jest bez wody. Awaria wodociągu w centrum miasta

Najnowsze

japońska waluta

Japonii: Historyczna decyzja premier Sanae Takaichi

żałoba w Crans-Montana

Polak wśród poszkodowanych w Crans-Montana

wypadek na trasie Biały Bór - Biskupice

Tragiczny wypadek na prostej drodze. 19-latka nie żyje

Marsz z okazji urodzin Bandery we Lwowie. Matecki pyta ambasadora

Tragiczna noc w Alpach. Nowe ustalenia śledczych

Tragiczna noc sylwestrowa w Szwajcarii. Nowe ustalenia śledczych

posiłek w Burkina Faso

Przemoc dżihadystyczna paraliżuje Burkina Faso: setki szkół zamkniętych

trzęsienie ziemi w Meksyku

Trzęsienie ziemi w Meksyku. Zniszczony szpital i autrostrada

Mette Frederiksen

Zmiany w Danii. Premier do cudzoziemców: Nie powinniście tu być