Przejdź do treści
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
14:33 Łódzkie: Sąd w Zgierzu skazał na 4 lat więzienia Piotra Ż, oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów i substancji chemicznych ciekłych zagrażających życiu i zdrowiu. W halach należących do skazanego znaleziono 3 tys. pojemników z odpadami
14:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę, że jeśli popierany przez jego ugrupowanie kandydat Karol Nawrocki zostanie wybrany na prezydenta, to nie zgodzi się na wysłanie polskich wojsk na Ukrainę
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Polska 3 października – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia publikowano tzw. Raport Morgenthaua z pobytu w Polsce amerykańskiej misji rządowej badającej doniesienia o pogromach na Żydach; Hans Frank powiedział „Polska będzie traktowana jako kolonia, a Polacy będą niewolnikami Wielkoniemieckiej Rzeszy”; Polskie Radio uruchomiło drugi program ogólnopolski; w Warszawie odbyły się manifestacje po zamknięciu tygodnika „Po prostu”; w zakładach pracy na wezwanie „Solidarności” odbył się jednogodzinny strajk; Wisława Szymborska została laureatką Nagrody Nobla; telewizja TVN rozpoczęła nadawanie programu. Urodzili się m. in. Julian Krzewiński, Karol Szymanowski, Stanisław Tatar, Władysław Czapliński, Stanisław Skrowaczewski, Andrzej Szarmach. Zmarli natomiast: Józef Leśniewski, Władysław Zamoyski, Jerzy Żurawlew, Tadeusz Kotarbiński, Wojciech Jerzy Has, Franciszek Walicki oraz Jerzy Urban.

1458 - W Krakowie urodził się Kazimierz Jagiellończyk, syn króla Kazimierza IV. Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki; kanonizowany w 1602 r.; patron Korony i Litwy. 

1501 - Sejm walny w Piotrkowie wybrał Aleksandra Jagiellończyka na króla Polski. 

1846 - Zakończono budowę Kolei Górnośląskiej łączącej Wrocław z Mysłowicami. 

1882 - W Warszawie urodził się Julian Krzewiński, aktor, scenarzysta. 

1882 - W Tymoszówce w Ukrainie urodził się Karol Szymanowski, kompozytor, pianista, krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski; uznawany obok Fryderyka Chopina za najwybitniejszego polskiego kompozytora. 

1896 - W Biórkowie Wielkim w Małopolsce urodził się Stanisław Tatar, generał WP; w latach 1940-43 szef Oddziału III. Operacyjnego KG ZWZ-AK, od 1943 r. zastępca Komendanta Głównego; w 1951 r. skazany w „procesie generałów” na dożywotnie więzienie; w 1956 r. zwolniony i zrehabilitowany. 

1905 - W Tuchowie urodził się Władysław Czapliński, historyk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego; badacz dziejów XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. 

1905 – W Szczecinie została otwarta Biblioteka Miejska (obecnie Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica). 

1905 – W Łodzi odbył się wielotysięczny pogrzeb przemysłowca branży włókienniczej Juliusza Kunitzera, zastrzelonego 30. września w tramwaju przez członków PPS – Adolfa Szulca i Stefana Jędrasa

1910 - We Lwowie powołano tajną organizację Armia Polska, która powstała w miejsce Polskiego Związku Wojskowego; Armia Polska utworzona została z inicjatywy Organizacji Młodzieży Niepodległościowej „Zarzewie”. 

1919 - Opublikowano tzw. Raport Morgenthaua z pobytu w Polsce amerykańskiej misji rządowej mającej zbadać doniesienia o pogromach na Żydach. Komisja informowała, że „władze polskie nie były inicjatorami zajść, co sugerowały środowiska amerykańskie i zachodnioeuropejskie żydowskie”. Przeciwnie, „II. Rzeczpospolita starała się poskramiać wszelkie objawy antysemityzmu”. 

1921 - W Warszawie zmarł gen. Józef Leśniewski, dowódca 3. Dywizji Strzelców I Korpusu Polskiego w Rosji (1917-1918); w latach 1919-20 minister spraw wojskowych i członek Rady Obrony Państwa. 

1923 - We Lwowie urodził się Stanisław Skrowaczewski, dyrygent, kompozytor. 

1924 - W Kórniku zmarł Władysław Zamoyski, działacz społeczny; inicjator budowy linii kolejowej Chabówka-Zakopane; uratował od całkowitego zniszczenia zdewastowane przez poprzednich właścicieli lasy tatrzańskie; zaangażowany w spór graniczny z Królestwem Węgier o Morskie Oko; wszystkie swoje dobra wielkopolskie oraz zakopiańskie przekazał na cele społeczne i narodowe. 

1933 - Marszałek Polski Józef Piłsudski został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa. 

1939 - Gubernator Hans Frank powiedział w Poznaniu: „Polska będzie traktowana jako kolonia, a Polacy będą niewolnikami Wielkoniemieckiej Rzeszy”. 

1944 – Powstanie Warszawskie: Po północy z 2. na 3. października podpisano honorowy akt o kapitulacji Powstania Warszawskiego. 

1949 - Polskie Radio uruchomiło drugi program ogólnopolski. 

1950 - W Gdańsku urodził się Andrzej Szarmach, piłkarz, napastnik reprezentacji Polski, która dwukrotnie zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata (1974, 1982); zdobywca srebrnego medalu w 1976 r. na igrzyskach olimpijskich w Montrealu, gdzie został królem strzelców. 

1957 - Początek kilkudniowych manifestacji w Warszawie wywołanych zamknięciem przez władze komunistyczne tygodnika „Po prostu”. 

1958 - Premiera filmu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy

1965 - Premiera filmu „Wstręt” w reżyserii Romana Polańskiego

1973 – Dokonano oblotu szybowca SZD-41Jantar Standard”. 

1978 - W Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła I

1980 - W wielu zakładach pracy na wezwanie „Solidarności” odbył się jednogodzinny strajk, będący protestem przeciwko opieszałości władz komunistycznych we wprowadzaniu w życie Porozumień Sierpniowych. 

1980 - W Warszawie zmarł Jerzy Żurawlew, pianista, pedagog, inicjator Konkursu Chopinowskiego; w latach 1923-39 profesor warszawskiej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina, a od 1949 r. Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. 

1981 - W Warszawie zmarł prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny polski filozof, logik, etyk, twórca prakseologii, czyli teorii sprawnego działania. 

1982 - Premiera serialu telewizyjnego „Jan Serce” w reżyserii Radosława Piwowarskiego

1988 – Premiera polsko-sowieckiego filmu „Klątwa Doliny Węży” w reżyserii Marka Piestraka

1996 - Wisława Szymborska została laureatką literackiej Nagrody Nobla. 

1997 - Telewizja TVN rozpoczęła nadawanie pierwszych programów; tego samego dnia po raz pierwszy wyemitowano program informacyjny „Fakty”. 

2000 - W Łodzi zmarł Wojciech Jerzy Has, reżyser, autor filmów „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Sanatorium pod Klepsydrą”. 

2007 - Wojna w Iraku: W zamachu na konwój dyplomatyczny w stolicy Iraku Bagdadzie ranny został polski ambasador Edward Pietrzyk, a 3 osoby, w tym funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, poniosły śmierć. 

2015 - W Gdyni zmarł Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, publicysta. 

2022 – W Piasecznie zmarł Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta, redaktor „Po prostu” i „Polityki”; rzecznik prasowy rządu PRL w latach 1981-1989; założyciel i redaktor naczelny tygodnika „Nie”. 

źródło: PAP 

Wiadomości

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

George Simion: Nawrocki to mój partner w Europie suwerennych państw

Hejt finansowany przez ludzi Trzaskowskiego. Posłowie PiS ujawniają kulisy

Leon XIV: potrzebujemy prymatu Boga. Wschód pokazuje nam drogę

Andrzej Duda przyjął w pałacu George'a Simiona, zwycięzcę I tury wyborów w Rumunii

Przeprosiny Marianny Schreiber: „Byłam sztuczna, nie dźwigam hejtu”

Znów nadchodzą burze, będzie padać w całej Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

Hołownia kłamał ws. symbolu Polski Walczącej?

Najnowsze

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze