Przejdź do treści
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od dziś (1 kwietnia) Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 2 kwietnia o godz. 16:30 na rynku w Suchej Beskidzkiej (Małopolska) odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców z kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Polska 26 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: facebook.com

Tego dnia Szwedzi zakończyli oblężenie klasztoru na Jasnej Górze; uruchomiono gazownię w Warszawie; do publicznej wiadomości podano, że Maria Skłodowska-Curie i jej mąż odkryli rad; z Francji wypłynął w pierwszy rejs żaglowiec „Dar Pomorza”; dokonano ostatniego zrzutu cichociemnych do okupowanej Polskil premiera komedii „Wyjście awaryjne”. Urodzili się m. in. Jan Baranowski, Aniela Zagórska, Jan Dembowski, Rafał Ekielski, Andrzej Lam, Kazimierz Orłoś, Teresa Kubiak, Tomasz Szwed, Anna Przybylska. Zmarli natomiast: Franciszek Lessel, Marcin Dunin, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Nowodworski, Artur Malawski, Stanisław Kot, Zygmunt Wiehler, Piotr Łuszcz oraz Józef Teliga.

1655 - Wojska szwedzkie zakończyły oblężenie klasztoru paulinów na Jasnej Górze; jego skuteczną obroną kierował przeor o. Augustyn Kordecki.

1800 - W Sławkowie urodził się Jan Baranowski, astronom i przyrodnik.

1806 - Pod Pułtuskiem doszło do bitwy pomiędzy francuskim korpusem marszałka Jeana Lannes`a i wojskami rosyjskimi.

1820 - Adam Mickiewicz napisał Odę do młodości.

1838 - W Piotrkowie Trybunalskim zmarł Franciszek Lessel, pianista i kompozytor epoki klasycyzmu, uczeń Josepha Haydna.

1842 - W Poznaniu zmarł Marcin Dunin, abp poznański i gnieźnieński, prymas Polski.

1856 - Uruchomiono gazownię w Warszawie.

1881 - W Lublinie urodziła się Aniela Zagórska, tłumaczka dzieł Josepha Conrada.

1889 - W Petersburgu urodził się Jan Dembowski, biolog, profesor uniwersytetów w Wilnie, Łodzi i Warszawie, prezes PAN (1952-56), marszałek sejmu PRL I kadencji.

1898 - W Krakowie urodził się Rafał Ekielski, inżynier, konstruktor motocykla Orla-Viller 350 i współtwórca motocykla SHL.

1898 - Do publicznej wiadomości podano informację o odkryciu radu przez polską chemiczkę Marię Skłodowską-Curie i jej męża Piotra Curie.

1905 - Organizacja Bojowa PPS dokonała napadu na kasę powiatową w Wysokiem Mazowieckiem, zdobywając pół miliona rubli.

1914 - Pod Łowczówkiem zakończyła się kilkudniowa bitwa, w której żołnierze I Brygady Legionów Polskich walczyli z wojskami rosyjskimi.

1918 - W Poznaniu odbyła się wielka demonstracja patriotyczna zorganizowana przez Polaków na cześć przybyłego do miasta Ignacego Paderewskiego.

1919 - Założono Polski Związek Narciarski.

1923 - W Bronowicach pod Krakowem zmarł Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, malarz, grafik, współzałożyciel i działacz PSL, pierwowzór Gospodarza w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

1929 - Z Fran cji w pierwszy rejs pod polską banderą wypłynął żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”.

1929 - W Grudziądzu urodził się Andrzej Lam, historyk i teoretyk literatury, tłumacz.

1935 - W Warszawie urodził się Kazimierz Orłoś, pisarz, scenarzysta, dramaturg.

1937 -  W Ldzaniu koło Pabianic urodziła się Teresa Kubiak, śpiewaczka operowa (sopran).

1939 - W odwecie za zabicie 2 żołnierzy, w nocy 26 na 27 grudnia Niemcy zamordowali w Wawrze pod Warszawą 107 osób.

1941 W Warszawie zmarł Leon Nowodworski, adwokat, członek Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego (1928-1930), od 1940 r. pierwszy dyrektor Departamentu Sprawiedliwości Delegatury Rządu RP na Kraj.

1942 - W Warszawie zmarł Majer Bałaban, historyk, orientalista, współorganizator Instytut Nauk Judaistycznych, wykładowca Wolnej Wszechnicy Polskiej.

1944 - Operacja Freston – w nocy z 26 na 27 grudnia w okolicach Częstochowy Brytyjczycy dokonali ostatniego zrzutu cichociemnych do okupowanej Polski.

1951 - W Gdańsku urodziła się Ewa Kuklińska, tancerka, piosenkarka, aktorka.

1951 - W Pionkach urodził się Tomasz Szwed, muzyk, kompozytor i wykonawca muzyki contry.

1952 - W Łodzi zmarł Władysław Strzemiński, malarz, publicysta, teoretyk sztuki.

1959 - W Arentsminde w Danii urodził się Hans Nielsen, żużlowiec, czterokrotny indywidualny mistrz świata; w sumie w różnych konkurencjach zdobył na mistrzostwach świata 45 medali: 22 złote, 13 srebrnych i 10 brązowych; od 1990 r. startował w polskiej lidze - najpierw w Motorze Lublin, a od 1994 do 1999 r. w Polonii Piła.

1962 - W Krakowie zmarł Artur Malawski, kompozytor, dyrygent i pedagog.

1969 - Premiera telewizyjnego spektaklu „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w reżyserii Jerzego Gruzy, z Bogumiłem Kobielą w roli pana Jourdain.

1975 - W Middlesex w Wielkiej Brytanii zmarł prof. Stanisław Kot, historyk, działacz Stronnictwa Ludowego; minister w rządzie RP na uchodźstwie, ambasador RP w Moskwie w latach 1941-1942.

1977 - W Warszawie zmarł Zygmunt Wiehler, kompozytor, dyrygent, autor ponad tysiąca piosenek, wśród nich wielu przebojów, m.in. „Ada, to nie wypada" czy „Nie kochać w taką noc to grzech".

1978 - W Gdyni urodziła się Anna Przybylska, aktorka i fotomodelka, znana m.in. z seriali „Złotopolscy", „Daleko od noszy" i „Klub szalonych dziewic" oraz z filmów: „Sezon na leszcza", „Sęp", „Rh+", „Kariera Nikosia Dyzmy” i „Superprodukcja", „Dzień świra", „Złoty środek" i „Bilet na Księżyc".

1982 - Premiera komedii „Wyjście awaryjne” w reżyserii Romana Załuskiego.

1989 - Kontradmirał Romuald Waga został dowódcą Marynarki Wojennej.

2000 - W Katowicach zmarł śmiercią samobójczą Piotr Łuszcz „Magik”, raper, członek zespołów Kaliber 44 i Paktofonika.

2007 - We Włoszczowie zmarł płk Józef Teliga, szef wywiadu Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Kielecczyźnie, jeden z twórców NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska”; w stanie wojennym twórca Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników i współpracownik Solidarności Walczącej.

2014 - W Newtonville na przedmieściach Bostonu zmarł Stanisław Barańczak, poeta Nowej Fali, eseista, tłumacz literatury angielskiej, działacz Komitetu Obrony Robotników.

 

 

PAP

Wiadomości

MSZ Niemiec Annalena Baerbock o tym co z Nord Stream 2

"Ani jednego znaku, że Rosja czyni wysiłki w kierunku pokoju”

Prawdopodobna przyczyna potężnego trzęsienia ziemi w Myanmarze

Pożar komisu i piekarni w Górkach Wielkich na Śląsku

Chcą kary śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare

Ukraińcy zaatakowali rosyjski bunkier. Celowali w dowództwo

"Gdyby nie Republika - nikt by się o zwolnieniu Cyby nie dowiedział" - mówi Marek Jakubiak

Cyba, migranci, aborcja - najważniejsze to kłamać | Codziennie Burza

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów w żałobie

Obrońca Anny W.: ewidentnie sygnał jest taki – zabierzemy ci dziecko

Papieska intencja na kwiecień: modlitwa o mądre korzystanie z nowych technologii

Andruszkiewicz o "specjalnym traktowaniu" Cyby: a ktoś się pochyla nad stanem psychicznym pani Anny?

Migranci na granicy z Białorusią są coraz bardziej agresywni

Trzaskowski nie chce marszu Tuska

Ważny komunikat dla widzów Republiki

Najnowsze

MSZ Niemiec Annalena Baerbock o tym co z Nord Stream 2

Chcą kary śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare

Ukraińcy zaatakowali rosyjski bunkier. Celowali w dowództwo

"Gdyby nie Republika - nikt by się o zwolnieniu Cyby nie dowiedział" - mówi Marek Jakubiak

Cyba, migranci, aborcja - najważniejsze to kłamać | Codziennie Burza

"Ani jednego znaku, że Rosja czyni wysiłki w kierunku pokoju”

Prawdopodobna przyczyna potężnego trzęsienia ziemi w Myanmarze

Pożar komisu i piekarni w Górkach Wielkich na Śląsku