Przejdź do treści
Polska 18 października – co wydarzyło się tego dnia
TV Republika

Tego dnia rozpoczęto budowę Kanału Elbląskiego; zawieszenie broni w wojnie polsko-bolszewickiej; rząd polski uznał NRD; sowieckie wojska z Legnicy i Bornego-Sulinowa skierowały się w stronę Warszawy; delegaci NZS uchwalili statut i wybrali ogólnopolskie władze związku; prezydent Lech Wałęsa desygnował Waldemara Pawlaka na stanowisko premiera; Ministerstwo Łączności ogłosiło przetarg na budowę sieci komórkowych w standardzie cyfrowym GSM; Powszechny Bank Gospodarczy jako pierwszy zaoferował dostęp do rachunku bankowego przez Internet. Urodzili się m. in. Anna Jagiellonka, Bolesław Limanowski, Grzegorz Fitelberg, Edward Lipiński, Czesław Centkiewicz, Olgierd Terlecki, Tadeusz Kwinta, Marek Kondrat, Wojciech Kuczok. Zmarli natomiast: Tadeusz Rozwadowski, Stanisław Nakoniecznikoff-Klukowski, Mieczysław Norwid-Neugebauer, Zbigniew Marian Ziembiński, Wilhelm Orlik-Rueckemann, Jan Świderski, Leonard Andrzejewski oraz Stanisław Ciosek.

1166 - W walce z Prusami zginął książę Henryk Sandomierski

1523 - W Krakowie urodziła się Anna Jagiellonka, królowa Polski w latach 1575-1596, żona króla Stefana Batorego

1558 - Na polecenie króla Zygmunta II. Augusta Prosper Provano zorganizował pierwszą pocztę polską, łączącą Kraków z Wenecją. 

1596 - podczas synodu w Brześciu Litewskim doszło do założenia kościoła unickiego (tzw. Unia brzeska). Ruch ten miał na celu podporządkowanie kościoła prawosławnego jurysdykcji papieskiej na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Unici zobowiązali się uznać dogmaty Kościoła katolickiego i zwierzchnictwo papieża, w zamian za to zachowali swój obrządek, kalendarz juliański i organizację kościelną. 

1815 - Powstała Rzeczypospolita Krakowska – protektorat pod kontrolą Imperium Rosyjskiego, Królestwa Prus i Cesarstwa Austriackiego. Wolne Miasto stało się ostoją dla Polaków z ziem zaborów, miejscem pielęgnowania tradycji patriotycznych i polskiej kultury. Zlikwidowane zostało w 1846 roku w ramach represji za powstanie krakowskie. 

1831Car Mikołaj I. wydał „Manifest do Rosjan i armii rosyjskiej z okazji zakończenia wojny przeciwko Polsce”, w którym określił powstańców jako „buntowników”. 

1835 - Urodził się Bolesław Limanowski, polski historyk, socjolog, polityk, działacz socjalistyczny i niepodległościowy. 

1844 - Rozpoczęto budowę Kanału Elbląskiego. W 1978 fragment kanału został uznany za zabytek techniki, natomiast rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14. stycznia 2011 został uznany za pomnik historii. 

1879 - W Dyneburgu urodził się Grzegorz Fitelberg, dyrygent, kompozytor, skrzypek. 

1888 - W Nowym Mieście nad Pilicą urodził się Edward Lipiński, ekonomista, działacz PPS, członek PZPR; jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników. 

1904 - W Warszawie urodził się Czesław Centkiewicz, pisarz, podróżnik, reportażysta, autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca tzw. nurtu polarnego w polskiej literaturze. 

1910 – W Bydgoszczy odsłonięto pomnik Łuczniczki. 

1914 - Dowództwo rosyjskie wyraziło zgodę na tworzenie u boku armii rosyjskiej przez Witolda Gorczyńskiego ochotniczego oddziału polskiego, nazywanego później Legionem Puławskim lub Legionem Gorczyńskiego. 

1920 - Zawieszenie broni w wojnie polsko-bolszewickiej; „Kraj, co w dwa lata potrafił wytworzyć takiego żołnierza, jakim wy jesteście, może spokojnie patrzeć w przyszłość” - pisał w rozkazie do polskich żołnierzy Józef Piłsudski

1922 - W Oleszycach na Podkarpaciu urodził się Olgierd Terlecki, pisarz, publicysta; w czasie II. wojny światowej żołnierz II. Korpusu Polskiego. 

1928 - W Warszawie zmarł gen. Tadeusz Rozwadowski, generał armii austriackiej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej; w latach 1921-1926 generalny inspektor kawalerii; podczas zamachu majowego w 1926 r. dowódca wojsk rządowych. 

1938 - W Krakowie urodził się Tadeusz Kwinta, aktor, związany m.in. z krakowskim Teatrem Ludowym oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego; w latach 1986-1990 dyrektor artystyczny Teatru Bagatela. 

1942 - Likwidacja getta w Brześciu nad Bugiem. 

1944 - W Częstochowie zastrzelony został płk Stanisław Nakoniecznikoff-Klukowski, ps. Kmicic, komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych (1944); powodem zabójstwa był prawdopodobnie popierany przez niego plan podporządkowania NSZ Armii Krajowej. 

1944 - W nocy z 17/18 października doszło do największej masakry na Pawiaku. Około 600. nagich więźniów Niemcy wyprowadzili grupami z więzienia i rozstrzelali z broni maszynowej na odcinku ulicy Pawiej 36-42 i Dzielnej 37-42. 

1948 - W Hamburgu zmarł Walter von Brauchitsch, feldmarszałek, w latach 1938-1941 naczelny dowódca niemieckiej armii lądowej; dowodził m.in. kampaniami przeciwko Polsce, Francji i ZSRS. 

1949 - Rząd polski uznał Niemiecką Republikę Demokratyczną. 

1950 - W Krakowie urodził się Marek Tadeusz Kondrat, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, znany z ról w filmach „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Dzień świra”, „Weiser”, a także serialu „Ekstradycja”. 

1954 - W Toronto zmarł gen. Mieczysław Norwid-Neugebauer, współzałożyciel polskiego harcerstwa, oficer Legionów Polskich, generał WP. 

1956 - Sowieccy przywódcy, przeciwni objęciu władzy w Polsce przez Władysława Gomułkę, zażądali od Edwarda Ochaba odroczenia VIII. plenum KC PZPR. 

1956 - W nocy z 18. na 19. października sowieckie wojska z Legnicy i Bornego-Sulinowa skierowały się w stronę Warszawy. 

1965 - Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego został przeniesiony z warszawskich Łazienek przed Pałac Namiestnikowski przy Krakowskim Przedmieściu. 

1972 - W Chorzowie urodził się Wojciech Kuczok, prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy. 

1976 - W Krakowie, po rekonstrukcji, odsłonięty został Pomnik Grunwaldzki, ufundowany w 1910 r. przez Ignacego Paderewskiego, zniszczony przez Niemców w czasie II. wojny światowej. 

1976 - Premiera filmu „Brunet wieczorową porą” w reżyserii Stanisława Barei

1978 - Zmarł Zbigniew Marian Ziembiński, reżyser, aktor, twórca nowoczesnego teatru w Brazylii. 

1980 - W Warszawie przedstawiciele Komitetów Założycielskich NZS uchwalili statut i wybrali ogólnopolskie władze związku. 

1981 - Gen. Wojciech Jaruzelski zastąpił Stanisława Kanię na stanowisku I. sekretarza KC PZPR. 

1986 - W Ottawie zmarł Wilhelm Orlik-Rueckemann, oficer Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, generał WP; w kampanii 1939 r. dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP). 

1987 - Premiera serialu telewizyjnego „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei

1988 - W Warszawie zmarł Jan Świderski, aktor, reżyser teatralny, pedagog. 

1993 - Prezydent Lech Wałęsa desygnował Waldemara Pawlaka na stanowisko premiera. 

1995 – Ministerstwo Łączności ogłosiło przetarg na budowę dwóch sieci komórkowych w standardzie cyfrowym GSM. 

1997 - W Warszawie zmarł Leonard Andrzejewski, aktor. 

1998 - Powszechny Bank Gospodarczy z siedzibą w Łodzi po raz pierwszy zaoferował dostęp do rachunku bankowego przez Internet, rozpoczynając historię polskiej bankowości internetowej. 

1999 – FSO rozpoczęła produkcję modelu „Daewoo Matiz”. 

1999 – W Słupsku zlikwidowano komunikację trolejbusową. 

2002 - Premiera filmu „Edi” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego

2004 – Po raz pierwszy od 1927 roku przyznano honorowy stopień Harcmistrza Rzeczypospolitej pośmiertnie Tomaszowi Strzemboszowi. Wcześniej stopień ten nadano tylko raz 12. harcmistrzyniom i harcmistrzom ZHP. 

2022 – W Warszawie zmarł Stanisław Ciosek, działacz PZPR, ambasador Polski w ZSRS i Rosji w latach 1989-1996 oraz doradca prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ds. międzynarodowych i polityki wschodniej. 

źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Przyklepane. Migranci Tuska zaleją Polskę! [KOMENTARZE]

Koalicja 13 grudnia nie wykonuje kroków naprzód w sprawie...

Zgrupowanie w Portugalii oraz mecze Ligi Narodów

Kaczmarczyk: Tusk wystartuje na prezydenta

Skandaliczny apel posła od Hołowni do Prezydenta! [WIDEO]

Trump nad Harris. Sondaże z kilku stanów!

Sakiewicz: Polska po śmierci księdza Jerzego Popiełuszko była już inną Polską

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Prawybory w PiS? Kaczyński uchylił rąbka tajemnicy!

Rafał Górak: Nie możemy dać się zwieść tabeli ligowej

Wymyślono nowy szybki test do wykrywania zawału. Wiemy więcej!

Polska 18 października – co wydarzyło się tego dnia

Sejm wznowił obrady. Transmisję obejrzysz u nas! [LIVE]

Nie żyje Philip G. Zimbardo. Zasłynął z „eksperymentu więziennego”

„GPC”: Służby nadal ukrywają prawdę w sprawie tortur ks. Olszewskiego. Co z nagraniami?

Początek weekendu - ciepły czy deszczowy? Sprawdź!

Najnowsze

Przyklepane. Migranci Tuska zaleją Polskę! [KOMENTARZE]

Skandaliczny apel posła od Hołowni do Prezydenta! [WIDEO]

Trump nad Harris. Sondaże z kilku stanów!

Sakiewicz: Polska po śmierci księdza Jerzego Popiełuszko była już inną Polską

Prawybory w PiS? Kaczyński uchylił rąbka tajemnicy!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Koalicja 13 grudnia nie wykonuje kroków naprzód w sprawie...

Zgrupowanie w Portugalii oraz mecze Ligi Narodów

Kaczmarczyk: Tusk wystartuje na prezydenta