Polska 11 lipca – co wydarzyło się tego dnia
Tego dnia Zygmunt II August utworzył instytucję Poczta Polska; na Warmii, Mazurach i Powiślu odbył się plebiscyt; prezydent Ignacy Mościcki wprowadził nowy kodeks karny; UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach Wołynia; w pierwszą podróż wypłynął statek pasażerski TSS „Stefan Batory”; w 70. rocznicę zbrodni na Wołyniu odsłonięto Pomnik Rzezi Wołyńskiej. Urodzili się m. in. John Baildon, Wojciech Kętrzyński, Tomasz Stańko. Zmarli natomiast: Zygmunt Berling, Jan Strzelecki, Sylwester Zych, Jerzy Koenig, Andrzej Tylczyński, Zygmunt Michałowski oraz Włodzimierz Borodziej.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
1562 – Król Zygmunt II August, po cofnięciu przywileju na urządzenie i kierowanie pocztą Włochowi Prosperowi Provanie, zawarł nową umowę z Christophem von Taxis, dyrektorem naczelnym poczty cesarskiej w Wiedniu, na mocy której objął on wszystkie poczty w kraju, tworząc jednolitą instytucję Poczta Polska, czyli Królewska.
1772 - W Larbert niedaleko Edynburga urodził się John Baildon, szkocki przemysłowiec, pionier nowoczesnego hutnictwa na Śląsku.
1778 - W Warszawie w Pałacu Radziwiłłów odbyła się prapremiera opery „Nędza uszczęśliwiona” z muzyką Macieja Kamieńskiego i librettem Wojciecha Bogusławskiego.
1838 - W Giżycku (niem. Loetzen) urodził się Wojciech Kętrzyński, historyk, mediewista, w latach 1876-1918 dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.
1920 - Na Warmii, Mazurach i Powiślu odbył się plebiscyt; większość opowiedziała się za przynależnością terenów plebiscytowych do Niemiec.
1920 - Wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona zajęła Mińsk.
1923 - W Cieszynie urodził się Richard Pipes, amerykański historyk, sowietolog, profesor Uniwersytetu Harvarda; w czasie prezydentury Ronalda Reagana doradca Rady Bezpieczeństwa Narodowego do spraw ZSRS i Europy Wschodniej.
1928 - Zaprezentowano pierwszą partię 52 ciężarówek „Ursus”.
1932 - Rozporządzenie prezydenta RP Ignacego Mościckiego wprowadzające nowy kodeks karny - tzw. kodeks Makarewicza.
1942 - W Rzeszowie urodził się Tomasz Stańko, trębacz jazzowy; w latach 60. grał w zespole Krzysztofa Komedy, nagrał wówczas płyty będące do dziś kanonem polskiego jazzu oraz kompozycje Komedy do takich filmów jak „Nóż w wodzie” i „Matnia” Romana Polańskiego; od wiele lat związany z prestiżową wytwórnią ECM, dla której nagrał jedne ze swoich najpopularniejszych albumów („Suspended Night”, „Litania” i „Dark Eyes”).
1943 - Zbrodnia wołyńska: W dniach 11-12 lipca Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim; łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską; zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.
1943 - Zamach grupy bojowej Związku Walki Młodych na niemiecki lokal „Cafe Club” w Warszawie.
1944 - W Krakowie żołnierze Armii Krajowej z oddziału „Parasol” dokonali nieudanego zamachu na wyższego dowódcę SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie Wilhelma Koppe.
1952 - Z Rotterdamu w Holandii w pierwszą podróż wypłynął statek pasażerski TSS „Stefan Batory”; w latach 70. i 80. XX wieku był flagowym statkiem Polskich Linii Oceanicznych.
1971 - Jerzy Szczakiel i Andrzej Wyglenda wygrali na torze w Rybniku II. Mistrzostwa Świata Par na Żużlu.
1980 - W Konstancinie zmarł gen. Zygmunt Berling, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej; w latach 1939-1941 przebywał w niewoli sowieckiej; współpracował z NKWD; dowódca 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki (1943), następnie dowódca 1. Armii WP (1944).
1980 - W WSK PZL Świdnik założony został Komitet Strajkowy.
1988 - Początek wizyty w Polsce sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa.
1988 - W Warszawie w wyniku brutalnego pobicia zmarł prof. Jan Strzelecki, socjolog, eseista, uczestnik Powstania Warszawskiego, współpracownik KOR i Towarzystwa Kursów Naukowych, doradca „Solidarności”.
1989 - W Krynicy Morskiej znaleziono zwłoki ks. Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego, związanego z opozycją demokratyczną; w 1982 r. skazany został na cztery lata więzienia za próbę obalenia siłą ustroju PRL; od 1986 r. był kapelanem KPN; śledztwo nie doprowadziło do ujawnienia sprawców zabójstwa.
1996 - Andrzej Gołota stoczył pierwszą walkę z Riddickiem Bowe, przegrywając przez dyskwalifikację z powodu ciosów poniżej pasa.
2006 – Holender Leo Beenhakker został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski.
2008 – Na Wiśle w Puławach otwarto Most im. Jana Pawła II.
2008 - W Warszawie zmarł Jerzy Koenig, krytyk teatralny, publicysta; w latach 1961-1962 kierownik literacki Teatru Narodowego, a w latach siedemdziesiątych - Teatru Dramatycznego w Warszawie; od 1982 r. przez 14 lat kierował pracami Teatru Telewizji; autor tekstów „Rekolekcje teatralne”, dwutomowej „Antologii dramatu”.
2009 - W Best w Holandii zmarł Andrzej Tylczyński, autor tekstów do ponad 200 piosenek, m.in. takich przebojów jak: „Motylem jestem”, „Augustowskie noce”, „Domek bez adresu”, „Kochać”, „Goniąc kormorany”, „Dzisiaj, jutro, zawsze”.
2010 - W Krakowie zmarł Zygmunt Michałowski, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1976-1982.
2013 - W Warszawie w 70. rocznicę zbrodni na Wołyniu odsłonięto Pomnik Rzezi Wołyńskiej.
2021 – W Warszawie zmarł prof. Włodzimierz Borodziej, historyk specjalizujący się w historii Polski, Niemiec oraz Europy Środkowo-Wschodniej.