Malowidła w jaskini Leang Tedongne na indonezyjskiej wyspie Celebes niszczeją w coraz szybszym tempie. Degradacja tych liczących prawie 45 tys. lat dzieł sztuki to efekt zmian klimatycznych, alarmują badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research.
BBC podało, że w jaskini odpadają fragmenty malowideł przedstawiających sceny polowania, m.in. na dziką świnię. Uważa się, że są to najstarsze istniejące na świecie wizerunki zwierząt. Niestety, rosnące temperatury przyspieszają ich degradację. „Te dzieła sztuki zanikają na naszych oczach” - poinformowała w oświadczeniu prasowym dr Jillian Huntley, jedna z uczonych.
Wyniki badań, które robiono we współpracy z indonezyjskimi naukowcami, a które opublikowano w magazynie „Scientific Report”, wykazały, że czynniki takie jak zwiększona liczba suchych dni oraz coraz intensywniejsze monsuny przyspieszają gromadzenie się w jaskini soli, która — w zależności od temperatury — pęcznieje i kurczy się.
Potrzebne są dalsze badania nad konserwacją zabytków
Naukowcy zauważyli, że w upalne dni sól pokrywająca malowidła może zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie, powodując odpadanie farby od ścian jaskini.
- Pilnie potrzebujemy dalszych badań nad sztuką naskalną i jej konserwacją, aby zwiększyć szanse na ocalenie plejstoceńskich malowideł w indonezyjskich jaskiniach — powiedziała Huntley. Malowidła w Leang Tedongne są najstarsze, jeśli idzie o wizerunki zwierząt, jednak nie są najstarszymi istniejącymi rysunkami na świecie. W RPA odkryto bowiem rycinę przypominającą symbol kratki liczącą 73 tys. lat.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!