Neandertalczycy mogli przetrwać surowe zimy dzięki hibernacji, czy zapadaniu w podobny do niedźwiedzi jaskiniowych letarg. Świadczyć o tym mają zaobserwowane nieprawidłowości związane z rozwojem kości odkryte w skamieniałych szczątkach dawnych ludzi.
Naukowcy w tekście opublikowanym we czasopiśmie naukowym „L'Anthropologie” twierdzą, że neandertalczycy mogli stosować podobna strategię przetrwania surowych zim, jak inne ssaki i zapadać w hibernację.
Do takich wniosków doszli po dokładnym zbadaniu szczątków kilkudziesięciu ciał z jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych dotyczących wczesnych ludzi w jaskini Sima w Atapuerca, niedaleko Burgos w północnej Hiszpanii.
Przedstawiciele Homo sapiens neanderthalensis, których kości badali, w ciągu swojego życia znajdowali się w „stanach metabolicznych, które pomogły im przetrwać przez długi czas w chłodnych warunkach przy ograniczonych zapasach pożywienia i wystarczających zapasach tkanki tłuszczowej”.
O takiej hibernacji czy też letargu mają świadczyć odkryte zakłócenia w rozwoju kości.
Wiele gatunków ssaków zachowuje się w ten sposób. Zmiany zaobserwowane w kościach dawnych ludzi są podobne do zmian występujących w kościach innych hibernujących zwierząt, w tym niedźwiedzi jaskiniowych.
- Strategia hibernacji byłaby jedynym rozwiązaniem pozwalającym im przetrwać spędzenie miesięcy w jaskini z powodu mroźnych warunków – przekonują naukowcy w swoim artykule.