Przejdź do treści
21:32 Sport: Women's Series FIBA 3x3 - polskie koszykarki zagrają w ćwierćfinale w Baku
21:15 Holandia: Społeczeństwo wstrząśnięte sprawą zabójstwa 17-latki na trasie rowerowej
20:17 W. Brytania: Antyimigranckie protesty w wielu miastach. W Bristolu doszło do starć z policją
19:50 Gwinea: Przed referendum konstytucyjnym junta zawiesiła działalność trzech największych partii
Wydarzenie Kluby GP New York i New Jersey w imieniu organizatorów zapraszają Polonię na: XXXV Memoriał Kazimierza Deyny – turniej polonijnych drużyn: niedziela 24 sierpnia, Garfield High School, Garfield, NJ, początek 8:00 am
Wydarzenia 90. rocznica urodzin ks. Czesława Banaszkiewicza. Msza święta odbędzie się w najbliższą niedzielę (24.08) o godz. 10:00 w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie W czwartek 28 sierpnia 2025r. o godzinie 16:00, w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przy ul. Zwycięstwa 14 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytomiu zaprasza 8 września na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, Anną Zyzek oraz Pawłem Piekarczykiem. Restauracja "W Starym Kinie", ul. Alojzjanów 27. Początek godz. 18:00.
Wydarzenie Klub "GP" w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza 9 września na spotkanie z Piotrem Nisztorem. Hotel i Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58 Aleksandrów Łódzki. Godz. 18.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Mija 35 lat od śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Źródło: WIKIPEDIA/ DOMENA PUBLICZNA

28 maja przypada 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Być może jeszcze w tym roku zakończy się proces jego beatyfikacji.

Kardynał Stefan Wyszyński cierpiał na chorobę nowotworową. Zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie, mając 80 lat.

Pogrzeb prymasa odbył się 31 maja, a przewodniczył mu sekretarz stanu Watykanu, kardynał Agostino Casaroli. Uroczystość, nazywana także "pogrzebem królewskim", zgromadziła w stolicy tysiące ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących. 

3 maja 1994 Prymas Tysiąclecia został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a 25 października 2000 Sejm ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Wyszyńskiego.

Stefan Wyszyński był w latach 1946-1948 biskupem diecezjalnym lubelskim, następnie arcybiskupem gnieźnieński i warszawskim, a w latach 1948-1981 prymasem Polski.

Beatyfikacja

Proces beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego rozpoczął się 29 maja 1989 roku, z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Od tego momentu przysługuje mu tytuł sługi Bożego. W listopadzie ubiegłego roku do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych trafiło tzw. Positio, czyli opis życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po jego złożeniu rozpoczęły się prace wyznaczonych przez Kongregację teologów i historyków. Być może jeszcze w 2016 roku dojdzie do zakończenia procesu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kard. Wyszyński w czasie wojny ukrywał Żydów. "Rzeczpospolita" o nieznanych faktach z życia Prymasa Tysiąclecia

 

wyszynski.sej.pl, Telewizja Republika

Wiadomości

emeryci

Fiasko polityki migracyjnej. Rząd apeluje do emerytów o powrót do pracy

Pożar na terenie elektrowni atomowej w Rosji

NIK ujawnia: tajemnicze zamówienie MSZ na antypodsłuchowe urządzenia

Ciężarówka spaliła się na autostradzie. A2 zablokowana

Posłowie od Tuska wspaniale bawili się na imprezie wiatrakowego koncernu

Wójcik: Zemsta jako motywator jest czymś zgubnym, to prowadzi tę władzę na ścianę

W Niemczech nasila się antychrześcijańska fala

"Demokracja walcząca" ma pomysł na konstytucję

Fogiel: to straszne, że główna partia rządząca sięga po tak tandetny i niszczący państwo populizm

Świat znów mówi o zabójstwie z 1989 roku. Zapadła decyzja ws. braci Menendez [WIDEO]

Aresztowano 41-latkę poszukiwaną za zabójstwo w Niemczech

"Chwała bohaterom!". Prezes PiS o upamiętnieniu śp. sierż. Mateusza Sitka

Kto to wymyślił? Nawet sukces chcą obrzydzić?!

Leśkiewicz: działania prokuratury przeciwko prof. Cenckiewiczowi to walka z Prezydentem

Już kolejny rosyjski dezerter złożył wniosek o azyl w tym kraju

Najnowsze

emeryci

Fiasko polityki migracyjnej. Rząd apeluje do emerytów o powrót do pracy

Posłowie od Tuska wspaniale bawili się na imprezie wiatrakowego koncernu

Wójcik: Zemsta jako motywator jest czymś zgubnym, to prowadzi tę władzę na ścianę

W Niemczech nasila się antychrześcijańska fala

"Demokracja walcząca" ma pomysł na konstytucję

elektrownia atomowa w Rosji

Pożar na terenie elektrowni atomowej w Rosji

Radosław Sikorski

NIK ujawnia: tajemnicze zamówienie MSZ na antypodsłuchowe urządzenia

korek na A2

Ciężarówka spaliła się na autostradzie. A2 zablokowana