Fort z czasów króla Dawida. Przełomowe wykopaliska archeologów
Archeolodzy wykonujący prace odkrywcze na Wzgórzach Golan na pograniczu izraelsko-syryjskim, odkryli fort z czasów króla Dawida. Ich zdaniem został on zbudowany przez królestwo Geszur, sojuszników władcy Izraela ponad 3000 lat temu.
Wzgórze otaczały szerokie mury, na 1,5 metra, zbudowane z dużych głazów bazaltowych. Obiekt mógł zajmować nawet tysiąc metrów kwadratowych.
Wykopaliska ujawniły kompleks warowny z czasów króla Dawida, czyli z XI-X wieku przed Chrystusem. Badacze informują, że odkrycie fortyfikacji może świadczyć o tym, że królestwo Geszur było bardziej rozległe niż wcześniej sądzono. Wcześniej odkryto kilka miast królestwa.
Archeolodzy poinformowali, że fort został zbudowany przez królestwo Geszur w celu kontrolowania regionu. Kierownicy wykopalisk argumentują, że na korzyść ich hipotez świadczy umiejscowienie fortu - w strategicznym miejscu, na niewielkim wzgórzu, nad kanionem, z widokiem na region.
Wcześniej podczas prac znaleziono duży bazaltowy kamień ze schematem przedstawiający dwie postacie z rozpostartymi ramionami.
- Obok może znajdować się inny obiekt - poinformowali archeolodzy. Odkryto także statuetkę kobiety, która trzyma instrument muzyczny, być może bęben.
Wykopaliska zostały podjęte przed budową nowej dzielnicy. Odkrycie fortyfikacji powoduje, że zmienione będą plany rozwoju dzielnicy. Ma to uchronić fort od zniszczeń.
Polecamy Życzyn. Akt dywersji
Wiadomości
Kilkadziesiąt godzin po wysadzeniu torów Tusk zapowiada posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego
Internauci punktują wypowiedzi Gawkowskiego po zniszczeniu torów pod Życzynem: "Oni nawet nie komunikują się między sobą w rządzie"
Tomasz Sakiewicz o tłumaczeniach ministrów Tuska ws. aktów dywersji: "Puszczali pociągi po wysadzonym torze i nie sprawdzili co na nim się dzieje"
Debata Pracodawcy Godnego Zaufania: Wzrost wynagrodzeń tak, ale w powiązaniu z rozwojem gospodarki
Artykuł sponsorowany
Karczewski w Republice: Premier zniknął w chwili kryzysu. Chaos, sprzeczne komunikaty i cisza ze strony państwa
Najnowsze
Leon XIV: patrzeć na chorego tak, jak patrzy Bóg
Wojewoda lubelski nie poniesie kary za zdjęcie krzyża w urzędzie
Internauci punktują wypowiedzi Gawkowskiego po zniszczeniu torów pod Życzynem: "Oni nawet nie komunikują się między sobą w rządzie"