Przejdź do treści
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją telewizyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
Wydarzenie Stowarzyszenie Roty Niepodległości zaprasza na protest 13 listopada o godz. 12:30 przed prokuraturą w Gorzowie Wielkopolskim, by okazać solidarność z Robertem Bąkiewiczem, któremu zarzuca się rzekome znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni oraz poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z Jackiem Wroną, 16 listopada (niedziela), g. 17.30, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dr Jabłonka: Propaganda komunistyczna próbowała wdeptać powstanie, obrzydzić, zamienić powstańców w bandę wariatów

Źródło: Telewizja Republika

Gościem Aleksandra Wierzejskiego w poranku Telewizji Republika był historyk dr Krzysztof Jabłonka – Siłą tej pamięci o powstaniu było trwanie. Przychodził dzień 1 sierpnia i było widać duchowe powstanie - powiedział w programie.

– Od kiedy byłem dzieckiem trwała walka propagandy komunistycznej, która najpierw próbowała wdeptać powstanie, obrzydzić najlepiej, zamienić ich w bandę wariatów - wspominał dr Krzysztof Jabłonka. 

– Siłą tej pamięci o powstaniu było trwanie. Przychodził dzień 1 sierpnia i było widać duchowe powstanie - kontynuował. 

– To powstanie ma sens w dziejach Europy, ktoś powiedzieć, że u nas może nie mieć, ale w dziejach Europy ma fundamentalne znaczenie i z każdym dziesięcioleciem będzie miało większe - ocenił gość Telewizji Republika. 

– Istotną rzeczą jest co innego. Usiłuje się przesterować cały wysiłek powstania, biegunowo w drugą stronę. Ono nie było antysowieckie.  (...) Było to ,,sprawdzam'' powiedziane Stalinowi, czy idziesz jako wróg, czy sojusznik. Gdyby szedł jako sojusznik, natychmiast przekroczono by Wisłę. (...) Jako wróg przestrzegliśmy całą Europę - mówił dr Jabłonka. 

– Mieliśmy takie paszkwile (...) Pastwienie się nad nawet drobnymi potknięciami w powstaniu i pastwienie się nad nawet nieźle zorganizowanym zrywie - ocenił. 

– Gdyby nie wybuchło to wszyscy by pięknie żyli - nieprawda. Niemcy sprowokowali powstanie, groźbą wysiedlenia - podkreślił historyk. 

– Niemcy, przynajmniej dowództwo niemieckie myślało, że na Wiśle da się zatrzymać i faktycznie się sprawdziło, bo na Wiśle zatrzymał się front, a nie powinien, bo Wisłę dało się przejść - kontynuował Jablonka. 

– Sowieci mogli tanim kosztem zdobyć miasto, trzeba tylko było być sojusznikiem Polaków. (...) Rosjanie od 43 roku są właściwie ukrytymi wrogami, wypowiedzieli Polakom wojnę, ale zapomnieli tego powiedzieć - ocenił. 

 – Związek sowiecki mógł się zmienić i stać się autentycznym sojusznikiem, pod jednym warunkiem, musiał bardziej nienawidzieć Niemców niż Polaków. Stalin wybrał to drugie - ocenił. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Anthony Hopkins

Hopkins odrzuca Aspergera – to wszystko bzdury, to po prostu życie

DemagogPL: Wypowiedź Tuska o zwolnieniu Polski z paktu migracyjnego to fałsz

Zapytali Rubio czy według niego Rosja nie chce pokoju...

Claudia nawiedziła Portugalię... osunięcia ziemi

Odkryli czarną pszczołę. Samice mają diabelskie rogi

AKTUALIZACJA

Trump podpisał. To koniec

USA: Izba Reprezentantów głosowała w sprawie shutdownu

Hailey Bieber potwierdza plotki o kryzysie z Justinem! „Staramy się żyć z dnia na dzień”

„Heweliusz” podbija Netflixa! Polski serial o katastrofie sprzed lat zachwycił widzów i krytyków

"Manipulacja Trumpem" „lewicowej maszyny propagandowej”

Polskie koszykarki pokonały Słowację w kwalifikacjach do EuroBasketu

Maciej Kurzajewski wspomina ślub z Katarzyną Cichopek: „Dobry garnitur to nie tylko ubranie”

Prymitywny wpis Treli o Matysiak. Stefaniuk odpowiada: „Przy Pani Matysiak jesteś malutki…”

Jak za komuny. Policja szuka konfidentów i kapusiów, którzy pomogą znaleźć uczestników marszu

Sabalenka królową zarobków w tenisie! Pobiła rekord Williams

Najnowsze

Anthony Hopkins

Hopkins odrzuca Aspergera – to wszystko bzdury, to po prostu życie

czarna pszczoła

Odkryli czarną pszczołę. Samice mają diabelskie rogi

Trump "zakończył shutdown"

AKTUALIZACJA

Trump podpisał. To koniec

USA: Izba Reprezentantów głosowała w sprawie shutdownu

Hailey Bieber potwierdza plotki o kryzysie z Justinem! „Staramy się żyć z dnia na dzień”

Donald Tusk

DemagogPL: Wypowiedź Tuska o zwolnieniu Polski z paktu migracyjnego to fałsz

Marco Rubio

Zapytali Rubio czy według niego Rosja nie chce pokoju...

ulewa

Claudia nawiedziła Portugalię... osunięcia ziemi