Przejdź do treści
14:00 Niemieckie media: we wpisie o wybuchu powstania warszawskiego minister posłużył się zdjęciem SS
13:14 Pomorskie: Czerwone flagi na kąpieliskach w północnej Polsce z powodu m.in. wysokich fal
12:30 Warszawa: 25 lat więzienia za zabójstwo właściciela warzywniaka w Ząbkach
12:26 IMGW: wtorek i środa z zachmurzeniem i lokalnymi burzami
12:19 Mazowieckie: Pięć osób z dwóch zwaśnionych rodzin zatrzymanych w związku z postrzeleniem 45-latka
11:38 Gdynia: Policja zatrzymała 19-latka grożącego podłożeniem bomby na wiecu politycznym
11:10 Francja: Połowa zdjęć dzieci, publikowanych w internecie, trafia na strony pornograficzne
10:51 Karol Nawrocki: Instytut Pamięci Narodowej jest wielkim sukcesem polskiej demokracji i Polski po 1989 r.
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Bursztynowa Komnata. Znamy datę wejścia do tajemniczych tuneli!

Źródło: Fot. Wikipedia

Ustalony już został termin, w którym otwarte zostaną cztery tunele w Mamerkach. Wydarzenie będzie bacznie obserwowane i relacjonowane przez dziennikarzy – przewidziano nawet transmisję na żywo.

Muzeum w Mamerkach podało termin wejścia do tuneli, które odkryto w maju na terenie bunkrów w Mamerkach. Uzyskano już wymagane prawem zgody Lasów Państwowych oraz konserwatora zabytków, a to otwiera drogę do eksploracji tuneli. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 24 czerwca, o godz. 10:00.

Wydarzeniem już zainteresowały się media. Jak podało National Geographic: „cała Polska mówi o poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty w Mamerkach”. O odkryciu tuneli donosiły zarówno media ogólnopolskie, jak i zagraniczne, m.in. brytyjski Daily Mail. Relację video z odkrywania tuneli przeprowadzi na swojej stronie internetowej oraz na YouTube radio RMF FM. Na miejscu pojawią się też z pewnością inne media.

Wszystko to dlatego, że znalezienie dodatkowych tuneli w Mamerkach to szansa na wielkie emocje i dalsze odkrycia. Sieć tuneli może mieć co najmniej 50 metrów długości. Kanały stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji.

– Zanim wejdziemy pod ziemię, użyjemy kamer inspekcyjnych, aby wykluczyć obecność niewypałów. Gdy to już się uda, zajmiemy się dokładnym zbadaniem zawartości kanałów – mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach.

Odkopanie wejść do tuneli i sprawdzenie ich kamerami to pierwszy etap prac. Jeśli nie będzie przeciwskazań, przedstawiciele muzeum oraz wyznaczeni poszukiwacze skarbów wejdą do tuneli z oświetleniem i kamerami. Użycie kamer pozwoli na transmitowanie obrazu na żywo. Ewentualne przeszkody będą na bieżąco odkopywane, dzięki czemu będzie można sprawdzić dokąd prowadzą tunele oraz jaka jest ich zawartość.

Co może znajdować się pod ziemią? W tunelach mogą zostać odnalezione rozmaite pamiątki po hitlerowcach, którzy w czasie II wojny światowej stacjonowali w bunkrach. Mogą to być m.in. dokumenty, sztućce, porcelana. Niektórzy twierdzą, że możliwe jest nawet znalezienie Bursztynowej Komnaty.

materiały prasowe

Polecamy Sejm

Wiadomości

Roxie Węgiel wyjeżdża z Polski! Dostała się na prestiżowe studia w Londynie

Jest wyrok: 25 lat więzienia za zabójstwo w Ząbkach!

Płaczek: Hołownia widzi, że koalicjanci nie realizują programu

Podatek Belki jak był, tak będzie. Domański ma "nową propozycję"

Monika Richardson uderza w Korwin-Piotrowską i Izbę Weterynaryjną! „Pastwią się nad moją żałobą”

Jagodzianki – smak lata prosto z Lubelszczyzny [wideo]

Prezydent krytykuje działania Żurka: sam powinien mieć postępowanie dyscyplinarne

Historyczny wyczyn w rzucie oszczepem! Brazylijczyk bije rekord

Aktualne ceny ropy w USA z małymi zmianami

"Emigracja albo więzienie". Żurek tłumaczy czemu musi "zreformować sądy"

Ciecióra: możliwe są przyspieszone wybory

Nawrocki: jutro zaczynamy nowy rozdział w historii naszej ukochanej Polski. Bądźmy razem [WIDEO]

Stefaniuk: ta władza się sypie! Nadzieja w prezydencie Karolu Nawrockim

Strzelanina pod Kłobuckiem. Napastnik i postrzelony 39-latek są spokrewnieni, trwa obława

Zabójstwo prokuratora federalnego przy granicy z USA

Najnowsze

Roxie Węgiel wyjeżdża z Polski! Dostała się na prestiżowe studia w Londynie

Monika Richardson uderza w Korwin-Piotrowską i Izbę Weterynaryjną! „Pastwią się nad moją żałobą”

Jagodzianki – smak lata prosto z Lubelszczyzny [wideo]

Prezydent krytykuje działania Żurka: sam powinien mieć postępowanie dyscyplinarne

Historyczny wyczyn w rzucie oszczepem! Brazylijczyk bije rekord

Jest wyrok: 25 lat więzienia za zabójstwo w Ząbkach!

Płaczek: Hołownia widzi, że koalicjanci nie realizują programu

Podatek Belki jak był, tak będzie. Domański ma "nową propozycję"