Przejdź do treści
18:50 Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego - powodem jest brak komunikacji ze strony Instytutu Pileckiego oraz zniesienie kategorii dotyczącej agresji Rosji na Ukrainę i protestów na Białorusi
17:13 Świecie: 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie). Grozi mu dożywotnie więzienie. Pozostali uczestnicy bójki – w tym dziewięciu innych obcokrajowców – usłyszeli zarzuty
16:01 Czechy: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem zapewnił o swym przekonaniu, że polityka bliskiej współpracy pomiędzy Polską i Czechami będzie kontynuowana przez Karola Nawrockiego
15:52 USA: Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyleciał w poniedziałek rano do USA - wieczorem spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem
14:53 Media: Hamas stracił kontrolę nad 80 proc. Strefy Gazy, a 95 proc. jego dowódców zostało zabitych
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

95 lat temu zamordowano Gabriela Narutowicza

Źródło: prezydent.pl

95 lat temu endecka nagonka zakończyła się politycznym zabójstwem na pierwszym prezydencie II Rzeczpospolitej - Gabrielu Narutowiczu.

9 grudnia 1922 r. Sejm wybrał na pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Gabriela Narutowicza, profesora Politechniki w Zurychu, hydrotechnika, ministra robót publicznych i spraw zagranicznych. Był to dziwny wybór, który wnikał ze słabości polskiego systemu politycznego. Wybór, który wynikł z niechęci Piłsudskiego do przyjęcia fotela prezydenta. Wynik również z głosów mniejszości narodowych. Narutowicz nie chciał kandydować na prezydenta i funkcję przyjął ze smutkiem.

Wieczorem odbyła się wielotysięczna manifestacja pod balkonem mieszkania gen. Józefa Hallera. – Hańba! Precz z Narutowiczem! Żydowski pachoł! – wrzeszczał tłum. Na balkonie pojawił się Haller, który przemówił, podsycając tłum – Rodacy i towarzysze broni! Wy, a nie kto inny, piersią swoją osłanialiście, jakby twardym murem, granice Rzeczypospolitej, rogatki Warszawy. W swoich czynach chcieliście jednej rzeczy: Polski. Polski wielkiej, niepodległej. W dniu dzisiejszym Polskę, o którą walczyliście sponiewierano. Odruch wasz jest wskaźnikiem, iż oburzenie narodu, którego jesteście rzecznikiem, rośnie i przybiera jak fala – powiedział legendarny dowódca Błękitnej Armii. W tłumie znajdował się Eligiusz Niewiadomski, który hipnotycznie poddawał się nastrojowi ulicy.

W poniedziałek 11 grudnia prezydent-elekt Narutowicz, w towarzystwie szefa protokołu hrabiego Przeździeckiego, jechał odkrytym powozem z Belwederu do Sejmu, gdzie miało odbyć się zaprzysiężenie. W stronę powozu poleciały bryły śniegu, a następnie kamienie. W szprychy wozu wkładano kije. Narutowicz nie zgodził się na eskortę policji. – Nie jestem carem Mikołajem. Przecież mnie nie zabiją – miał powiedzieć. Tłum robił wszystko, by uniemożliwić legalnie wybranemu prezydentowi wjechanie do Sejmu. W Warszawie doszło do walk narodowców z socjalistami, kilkadziesiąt osób zostało rannych, w tym 9 ciężko. Jedna osoba została zastrzelona.

W kolejnych dniach trwała nagonka prasowa na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Jednym z ostrzejszych piór było to należące do Stanisława Strońskiego, wybitnego publicysty narodowego. Po wojnie miał przyznać, że w życiu najbardziej żałuje swojej postawy w grudniu 1922 r.

W czwartek 14 grudnia 1922 r. toast za Narutowicza zniósł Józef Piłsudski. – Jako jedyny oficer, który przed nikim nie stawał na baczność, staję na baczność przed Polską, która Ty reprezentujesz – powiedział Marszałek.

16 grudnia w galerii Zachęta do Prezydenta Narutowicza trzy śmiertelne strzały oddał Eligiusz Niewiadomski, malarz, urzędnik państwowy, inteligent. Osoba związana z endecją, o skomplikowanej osobowości, silnie poddana atmosferze tamtych dni. Kula miała być przeznaczona dla Józefa Piłsudskiego, Narutowicz zmienił zdaniem w związku z atmosfera panująca na ulicach. Życie polityczne na dobę zamarło, władzy nie sprawował nikt. Spirala przemocy została nakręcona. W sejmie uzbrojenie w sękate kije działacze PPS i PSL „Wyzwolenie” pobili posłów Narodowej Demokracji.

Wieczorem w Sztabie Głównym doszło do spotkania tzw. grupy pułkowników, w skład której wchodzili piłsudczycy. Zapadły decyzje o podjęciu rewanżu i wymordowaniu liderów narodowców. Doszło do spotkania części oficerów z Rajmundem Jaworowskim, liderem warszawskich socjalistów. Milicja PPS miała farbą zaznaczyć domy, w których miały dokonać się mordy. Odrodzona Polska była o włos od wojny domowej. Sytuację uspokoił Piłsudski, który zakazał odwetu. – Jestem przeciw nierozważnym akcjom. Polski nie stać na jakiekolwiek zaostrzanie walk wewnętrznych – miał powiedzieć Marszałek. Zabójstwo Narutowicza spowodowało wycofanie się Piłsudskiego z życia politycznego. Dogrywka grudnia 1922 r. odbyła się w maju 1926 r. i tym razem kosztowała życie niemal 400 osób. Była to cena brutalizacji życia politycznego.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Oficjalnie: Szczęsny zostaje w FC Barcelonie! Podpisał kontrakt do 2027 roku

Paweł Kukiz o kontrolach na granicy: Tusk robi to dla PR-u

Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego

Lotnisko na Maderze ma problemy. Nie wyleciały maszyny do Polski

Hejterzy znieważali córkę Karola Nawrockiego. Prokuratura wszczęła 6 postępowań, setki zgłoszeń

Burzliwe lato. Alerty pogodowe w kilku regionach Polski

Lodowski ostro o Tusku: "Kłamać jak Tusk? To powinno być w podręcznikach!

Piotr Duda apeluje do Polaków o udział w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Spotkanie Duda-Pavel: silna Unia, pomoc Ukrainie, nowe inwestycje

Żona Borysa Budki ma gest. Wydała 300 tys. zł na… kciuk

Neymar po raz czwarty został ojcem. Córka piłkarza ma na imię Mel

Tusk wprowadza cenzurę na granicy. Internauci nie kryją oburzenia

Gigantyczny wzrost bezrobocia wśród osób do 25 roku życia

Mentzen: rząd chce ukryć przed Polakami to, co się dzieje na granicy

Donald Trump bardzo sceptycznie o pomyśle Elona Muska ws. nowej partii

Najnowsze

Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego

Hejterzy znieważali córkę Karola Nawrockiego. Prokuratura wszczęła 6 postępowań, setki zgłoszeń

Burzliwe lato. Alerty pogodowe w kilku regionach Polski

Lodowski ostro o Tusku: "Kłamać jak Tusk? To powinno być w podręcznikach!

Piotr Duda apeluje do Polaków o udział w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Oficjalnie: Szczęsny zostaje w FC Barcelonie! Podpisał kontrakt do 2027 roku

Paweł Kukiz o kontrolach na granicy: Tusk robi to dla PR-u

Lotnisko na Maderze ma problemy. Nie wyleciały maszyny do Polski