Hamas usunięty z unijnej listy organizacji terrorystycznych

Artykuł
Flickr/Global Panorama/CC BY-SA 2.0

Palestyńska radykalna organizacja Hamas została w środę usunięta przez Sąd UE w Luksemburgu z unijnej listy organizacji terrorystycznych. Czasowo utrzymano jednak zamrożenie aktywów Hamasu w Unii Europejskiej.

Decyzję podjęto z powodów proceduralnych. Jak napisano, "nie pociąga ona za sobą żadnej formy oceny w sprawie kwalifikacji Hamasu jako organizacji terrorystycznej".

W uzasadnieniu wyjaśniono, że podważona przez palestyńską organizację wcześniejsza decyzja o zamrożeniu jej aktywów zapadła nie na postawie analizy przez "kompetentne władze" działań Hamasu, lecz wniosków, przypisujących mu winę, wyciągniętych na podstawie doniesień medialnych i internetu.

Niemniej postanowienie o zamrożeniu aktywów pozostaje w mocy przez najbliższe miesiące do czasu kolejnych kroków UE. Rada UE ma teraz trzy miesiące na podjęcie nowej decyzji o zamrożeniu aktywów lub dwa miesiące na złożenie apelacji na środowego orzeczenie – głosi komunikat.

Jednocześnie Sąd UE nie uznał argumentacji Hamasu, który utrzymywał, że nie powinien był być wpisany na listę organizacji terrorystycznych, ponieważ wchodził w skład "prawomocnie wybranych" władz.

UE utworzyła własną listę organizacji terrorystycznych po zamachach z 11 września 2001 roku w USA. Początkowo na unijną czarną listę wpisano zbrojne ramię Hamasu, a następnie jego ramię polityczne – we wrześniu 2003 roku.

Satysfakcję ze środowego orzeczenia wyraziła reprezentująca Hamas Liliane Glock. Jak powiedziała agencji AFP, Sąd UE odpowiedział na podstawowe pytanie: "czy europejska lista organizacji terrorystycznych musi być wzorowana na liście amerykańskiej?". – Sąd odpowiedział, że nie – zaznaczyła.

Izraelski internetowy serwis informacyjny ynet komentuje, przy okazji relacji o orzeczeniu, że choć Hamas zapewne będzie przedstawiał je jako zwycięstwo, to faktycznie decyzja nie będzie miała wpływu na postrzeganie organizacji jako ugrupowania terrorystycznego.

Z analogicznych powodów, również proceduralnych, wymiar sprawiedliwości UE w październiku 2014 roku wycofał z listy organizację tamilskich separatystów walczących o autonomię na północy i wschodzie Sri Lanki. Również w tym przypadku utrzymano w mocy zamrożenie aktywów organizacji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy