Gry wojenne. Amerykanie zostaną w Polsce dłużej. Będzie relokacja wojsk

Tomasz Domański 28-06-2022, 08:45
Artykuł
canva.com/Telewizja Republika

Podczas rozpoczynającego się dziś szczytu NATO w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w naszy kraju oraz zmiany w rozmieszczeniu sił w krajach bałtyckich, podała telewizja NBC News, powołując się na administrację Białego Domu.

Według NBC chodzi o pozostawienie na dłuższy czas, a może nawet na stałe, części z dodatkowych 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy, wysłanych do Polski w lutym, przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nie wiadomo, jakie zmiany amerykański prezydent zamierza zapowiedzieć w kwestii obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

Zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obrony, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.Źródło: PAP/NBC News

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy