Grochmalski w Republice: pogróżki Rosjan są wyrazem ich bezsilności [wideo]

canva.com

Proces akcesyjny Ukrainy do Unii Europejskiej oraz nowa koncepcja strategiczna NATO to dwie rzeczy, które wywołują wściekłość w Moskwie – mówił na antenie Telewizji Republika prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

Profesor Grochmalski przypomniał, że podczas szczytu w Madrycie, zaplanowanego na 29-30 czerwca, państwa członkowskie przyjmą nową Koncepcję Strategiczną NATO. – Nowa koncepcja to fundamentalny dokument – podkreślił. – Poprzednia, przyjęta w 2010 r. jako podstawowe zagrożenie uznała terroryzm. Jeśli nowy dokument teraz przyjmie, że głównym zagrożeniem są Rosja i Chiny, to będzie to bardzo ważna zmiana. 

Dodatkowo zwrócił uwagę na coraz większe wsparcie dla strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego. – W szczycie uczestniczyć będą takie państwa jak Australia czy Japonia – przypomniał. – To bardzo istotny przekaz dla Europy.

Jak tłumaczył profesor, Rosjanie zastanawiają się obecnie, jak pokazać swoje niezadowolenie. Wykorzystują więc każdy pretekst, by pokazać swój punkt widzenia. Tym bardziej, że pozycja ich kraju na arenie międzynarodowej jest coraz niższa. – Do funkcji gwaranta bezpieczeństwa Europy wracają Stany Zjednoczone – powiedział. – Dodatkowo robią to w sojuszu z takimi państwami jak Wielka Brytania czy Francja.

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy