Przejdź do treści
18:32 Turcja: na północy kraju spadł rosyjski dron
18:04 Świat: Chiny protestują przeciwko planom USA dotyczącym sprzedaży broni Tajwanowi
17:32 Media: UE planuje podpisać porozumienie handlowe z blokiem Mercosur 12 stycznia
17:00 Francja: personel Luwru zakończył akcję strajkową, muzeum otwarte w zwykłym trybie
16:30 Podlaskie: Rosjanin oskarżony o organizowanie nielegalnej migracji
15:58 USA: Witkoff spotka się w piątek z doradcami ds. bezpieczeństwa Ukrainy i krajów europejskich
15:20 Ukraina: SBU uderzyła w kolejną rosyjską platformę wydobycia ropy na Morzu Kaspijskim
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Grecja przejęła przewodnictwo w UE

Źródło: Flickr.com/Klearchos Kapoutsis/CC BY 2.0

Grecja oficjalnie przejęła w czasie uroczystości w Atenach przewodnictwo w Unii Europejskiej. Przypada ono na kilka miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i ponad cztery lata od wybuchu kryzysu zadłużeniowego.

—  To wielka odpowiedzialność dla Grecji objąć prezydencję w UE w czasie półrocza poprzedzającego majowe wybory — podkreślił minister spraw zagranicznych Ewangelos Wenizelos na spotkaniu z dziennikarzami.

W Atenach obecni byli m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, Jose Barroso i Herman Van Rompuy, a także unijni komisarze. Nieco później planowana jest wspólna konferencja Barroso i greckiego premiera Antonisa Samarasa.

Szef głównej opozycyjnej partii, radykalnie lewicowej SYRIZA, Aleksis Cipras, zapowiadał, że nie weźmie udziału w środowej ceremonii, co jest interpretowane jako symboliczny gest polityka sprzeciwiającego się strategii zaciskania pasa w kraju.

Aby uniknąć niepokojów i demonstracji zmęczonych polityką cięć Greków, wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W centrum Aten, które po południu wyłączono z ruchu, obowiązuje zakaz zgromadzeń.

To piąta unijna prezydencja Grecji, ale przypada w czasie, kiedy kraj nadal pogrążony jest recesji, bezrobocie utrzymuje się na rekordowym poziomie, a niezadowolenie społeczne poważnie zagraża rządzącej koalicji.

Szef rządu wyraził nadzieję, że stawką przewodnictwa jest doprowadzenie do tego, by Grecja stała się "krajem jak inne". W wystąpieniu pod koniec roku Samaras zapewnił, że rok 2014 będzie oznaczał koniec międzynarodowej pomocy finansowej dla Aten.

W zamian za ponad 200 mld euro międzynarodowej pomocy finansowej, która miała pomóc Grecji odbić się od dna, kraj ten musiał wdrożyć bolesne dla społeczeństwa reformy i oszczędności. Ich postępy cały czas kontroluje znienawidzona przez Greków trojka, czyli zespół ekspertów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Po sześciu latach recesji grecki PKB ma w tym roku wzrosnąć o 0,5 proc. — wynika z prognoz rządu i KE. 

pap

Polecamy Sejm

Wiadomości

Zełenski wygłosi w Sejmie przemówienie. Polska może pomóc przy wyborach na Ukrainie

Prokuratura Krajowa o sprawie Romanowskiego: "bezzasadne" postanowienie sądu

Ważne rozmowy w USA o zakończeniu wojny na Ukrainie. Kluczowa rola Witkoffa

Problemy z sygnałem Republiki. Sakiewicz: władzę uwiera istnienie Republiki

Forbes: Dallas Cowboys najcenniejszym klubem świata. Real Madryt liderem futbolu

Mec. Skwarzyński: w sprawie Romanowskiego rząd zataił informacje Interpolu

Moskwa w panice po propozycji rozmieszczenia wojsk na Ukrainie

SPRAWDŹ TO!

Prawie milion za konferencję? Impreza BOŚ Banku pod lupą – posłowie żądają kontroli NIK-u

Pełnomocnik Romanowskiego: sąd rozprawił się z postępowaniem śledczych

Internauci chwalą Nawrockiego po spotkaniu z Zełenskim. Jasne upomnienie się o ofiary Wołynia

Tusk już się nawet nie kryje! ,,Takiej ilości głąbów w rządzie jeszcze nie było''

Niewygodne pytania do Tuska w Brukseli. "Bez medialnej ochrony to amator"

Woś: w państwie Tuska prokuratura nie działa praworządnie-tylko na zlecenie polityczne

Saryusz-Wolski: Niemiecki szantaż finansowy ws. Mercosur

Kolejna klęska rządu 13 grudnia. Romanowski może poruszać się po UE

Najnowsze

Zełenski wygłosi w Sejmie przemówienie. Polska może pomóc przy wyborach na Ukrainie

Forbes: Dallas Cowboys najcenniejszym klubem świata. Real Madryt liderem futbolu

Mec. Skwarzyński: w sprawie Romanowskiego rząd zataił informacje Interpolu

Ławrow

Moskwa w panice po propozycji rozmieszczenia wojsk na Ukrainie

SPRAWDŹ TO!

Prawie milion za konferencję? Impreza BOŚ Banku pod lupą – posłowie żądają kontroli NIK-u

Prokuratura Krajowa o sprawie Romanowskiego: "bezzasadne" postanowienie sądu

Ważne rozmowy w USA o zakończeniu wojny na Ukrainie. Kluczowa rola Witkoffa

Problemy z sygnałem Republiki. Sakiewicz: władzę uwiera istnienie Republiki