„Granica” hitem Internetu! Ten film pokazuje samotność obrońców naszej granicy. Tragiczną samotność, gdyż atakowani są z dwóch stron!

Portal TV Republika, wch 20-06-2024, 09:00
Artykuł
kadry z filmu "Granica"

Ten film robi furorę w sieci. Pokazuje smutną, wręcz tragiczną prawdę o samotności broniących naszej granicy z Białorusią żołnierzy. Pokazuje ich bohaterstwo, a także zaprzaństwo "elit" III RP i uwiedzionych przez te elity wielu "zwykłych ludzi". Obraz Arkadiusza Olszewskiego mówi wprost, że naszej granicy trzeba bronić z dwóch stron. Mówi też coś więcej - że w takiej sytuacji, granicy, a więc i Polski - obronić się już nie da!

"Arkadiusz Olszewski, to niezależny twórca filmów animowanych, które dotykają tematów ważnych dla Polaków. Tym razem postanowił on pochylić się nad losem polskiego żołnierza, i nawiązać do hańby, jaką urządza rząd warszawski na granicy polsko-białoruskiej. Klip “Granica” zmusza do refleksji i chwyta za serce", czytamy na portalu Magna Polonia, który zamieścił rozmowę z artystą.

Na pytanie, "co Pana skłoniło do zrealizowania nagrania?", twórca "Granicy" odpowiada: "Wydaje mi się, że to, co czuliśmy wszyscy, słysząc pogłoski o zerowym morale żołnierzy na granicy, wieści o śmierci Mateusza Sitka – pewnego rodzaju gniew, niedowierzanie, potrzebę serca, by dodać coś na ten temat od siebie".

Andrzej Olszewski z rezerwą podszedł ewentualnych prób porównywania jego filmu z "Zieloną granicą" Holland.

Artysta powiedział m.in.: "Filmy poruszają tę samą tematykę, jednak z dwóch skrajnych punktów widzenia. Oprócz tego zarówno forma, jak i metraż, są w obu produkcjach zupełnie inne".

Mimo pesymistycznego przesłania swojego obrazu, autor "Granicy" liczy, że film, który "rozszedł się w Internecie z prędkością błyskawicy" i trafiając tym samym do dużej liczby widzów będzie formą nacisku na obecną władzę, by realnie, a nie deklaratywnie, zmieniła swój stosunek do broniących granicy żołnierzy.

Źródło: Twitter, Magna Polonia, Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy