Gowin o potencjale współpracy polsko-francuskiej: będę chciał koncentrować się na Wspólnej Europejskiej Polityce Przemysłowej

Artykuł
Gowin zwrócił uwagę, że Francja od dawna jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Transformacja energetyczna, ale też przemysł cyfrowy, w tym zwłaszcza cyberbezpieczeństwo, i kosmiczny to sektory, w których współpraca polsko-francuska ma największy potencjał - powiedział PAP wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że o konkretach będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu w Paryżu.

W piątek Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielami misji gospodarczej Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich. Rozmowy Jego zdaniem przemysł cyfrowy czy tzw. zielona energia to "obszar bardzo rozwojowy ze względu na priorytety polskiej gospodarki, także ze względu na działania, które podejmiemy w ramach KPO". 

Gowin zwrócił uwagę, że Francja od dawna jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski - zajmuje 4. miejsce, również jeśli chodzi o największych inwestorów.

Niewiele polskich inwestycji we Francji

- Pod tym względem będziemy tworzyli rozmaitego rodzaju zachęty, aby zwiększyć tę ekspansję eksportową na rynek francuski - zapowiedział.

- Mimo pandemii wymiana handlowa między naszymi krajami w ubiegłym roku zanotowała stosunkowo niewielki spadek, a francuskie inwestycje w Polsce stale wzrastają - powiedział minister. Zwrócił uwagę, że rośnie też polski eksport do Francji.

Gowin zapowiedział, że podczas wizyty w Paryżu planowej na 11 marca br. będzie poruszał m.in. temat pracowników delegowanych.

- Ale przede wszystkim będę chciał koncentrować się na Wspólnej Europejskiej Polityce Przemysłowej i na potrzebie zrównoważenia standardów klimatycznych z wymogami konkurencyjności europejskiej gospodarki - powiedział.

- Wszyscy w Europie zdajemy sobie sprawę, że błędem było tworzenie zbyt długich łańcuchów dostaw, przenoszenie produkcji przemysłowej poza granice europejskie. Będę zachęcał mojego francuskiego partnera, do tego, aby w tych obszarach Polska i Francja stworzyły wspólny tandem na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki - wskazał Gowin. 

Źródło: radio.opole.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy