"Gorzka Chwała - 1863". Wystawa poświęcona Powstaniu Styczniowemu dostępna online

Artykuł
powstanie styczniowe
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego

- Wszyscy już tęsknią za tym kontaktem z prawdziwym muzeum na żywo, ale taka forma zastępcza cieszy się popularnością - powiedział dr Jan Engelgard, historyk i kierownik muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Muzeum Niepodległości zorganizowało wystawę poświęconą tematyce powstania styczniowego pt. "Gorzka Chwała - 1863". Wystawę online można obejrzeć kanale YouTube Muzeum Niepodległości.

"Gorzka Chwała - 1863" to wystawa planszowa, która powstała z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na 30 planszach przedstawionego zostały wydarzenia 1863 r.. Wystawa obejmuje historie sytuacji na ziemiach polskich przed wybuchem powstania, losów przywódców obozów politycznych, a także przebieg działań wojennych oraz sytuację międzynarodową. Do przygotowania wystawy wykorzystano zbiory Muzeum Niepodległości i innych muzeów

- Do tej pory nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Do tej pory to wszystko było organizowane trochę rutynowo w czasie otwarcia muzeum - przyznał dr Jan Engelgard.

- Nasza stała ekspozycja jest w dużej mierze poświęcona okresowi Powstania Styczniowego - podkreślił. - Zawsze organizujemy uroczystość składania wieńców i kwiatów w Galerii Rządu Narodowego - dodał.

Źródło: Muzeum Niepodległości

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy