Gliński: Polskie instytucje potrafią się podnieść po tragicznych wydarzeniach

Artykuł
Fot. Twitter/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W uroczystości z okazji 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracji nowych czytelni wziął udział wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Piotr Gliński podkreślił jak ważna w historii polski, jest Biblioteka Narodowa. - Tak jak w losach Polski od lat się przewija, nasze polskie instytucje, potrafią się podnieść po tragicznych wydarzeniach. Biblioteka Narodowa jest symbolem trwałości polskiej kultury, jej żywotności i ciężkiej pracy – mówił.

Budowa trwała prawie 20 lat. Już w trakcie pełniła swoje funkcję, a po powstaniu tego gmachu, cały czas była modernizowana.

Ten wielki projekt, który dziś wieńczymy, jest zwieńczeniem tych procesów podstawowych, procesów modernizacyjnych.

- 7 czytelni; 13,5 tys. metrów kwadratowych; 41,4 mln złotych, z czego połowa to środki europejskie. Możemy być dumni – powiedział Gliński.

Biblioteka Narodowa odgrywa doniosłą rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa i tożsamości naszej wspólnoty oraz popularyzacji wiedzy – ocenia prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w czwartek w czasie uroczystości z okazji 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracji nowych czytelni.

Prezydent napisał, że „ze wzruszeniem wspominam obchody 90-lecia reaktywowania Biblioteki Narodowej, w których mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć wraz z małżonką w lutym 2018 r. w Pałacu Rzeczpospolitej".

Prezydent wskazał, że uroczystość odbywa się „w głównej siedzibie, sukcesywnie od kilku dekad rozbudowywanej i modernizowanej".

Źródło: Facebook/Biblioteka Narodowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy