Gigantyczne interesy Rosji z Katarem. Rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w St. Petersburgu

Artykuł
Emir Kataru szejk Tamim bin Hamad al-Thani
Fot. Ahmad Thamer Al Kuwari/domena publiczna

Rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w St. Petersburgu (SPIEF) pod patronatem prezydenta Władimira Putina. W forum bierze udział około 2000 zagranicznych uczestników. Jednym z nich jest Emir Kataru szejk Tamim bin Hamad al-Thani. Inwestycje katarskie w Rosji szacowane są na 13 mld dol.

Ponad 50 wiodących katarskich podmiotów sektora publicznego i prywatnego bierze udział w tym wydarzeniu, które jest jednym z największych tego typu wydarzeń o charakterze inwestycyjnym i gospodarczym na świecie. „Silny udział Kataru świadczy o ogromnych perspektywach współpracy obu krajów oraz chęci rozszerzenia stosunków dwustronnych” – zauważają katarskie media.

Honorowa pozycja Kataru na Forum wskazuje na zaangażowanie krajów w cementowanie relacji gospodarczych, kulturalnych i turystycznych.

Stosunki dwustronne Kataru i Rosji odnotowały znaczny wzrost w ostatnich latach, a inwestycje katarskie w Rosji szacowane są na 13 mld dol. i dotyczą różnych sektorów, w tym infrastruktury, energetyki i bankowości. Wymiana handlowa między dwoma krajami odnotowała 47-procentowy wzrost z 202 mln dol. w 2019 r. do 297 mln dol. w 2020 r.

Podczas forum zaplanowano kilka spotkań business-to-business biznesmenów z Kataru i Rosji.

Forum będzie również platformą, na której zaprezentowana zostanie historia rozwoju Kataru. Instytucje publiczne i prywatne zaprezentują zwiedzającym bieżące projekty i plany na przyszłość. „Katar ma jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie, z ratingiem kredytowym AA- i AA3 od S&P oraz Fitch and Moody's. Jego waluta jest stabilna w stosunku do dolara amerykańskiego. Katar jest krajem numer jeden w świecie arabskim pod względem wspierania przedsiębiorczości i drugim na Bliskim Wschodzie pod względem wolności gospodarczej (28. miejsce na świecie), według Index of Economic Freedom 2019” – zauważył magazyn. „Katar zajmuje 10. miejsce wśród najbardziej konkurencyjnych gospodarek i 5. pod względem skuteczności rządu według IMD World Competitiveness Yearbook 2019” – dodał.

Źródło: thepeninsulaqatar.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy