Gielerak: Omikron zmierza do zakończenia pandemii

Artykuł
Fot. Canva

Wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii: większa zakaźność i mniejsza zjadliwość - powiedział szef WIM gen. Grzegorz Gielerak. Jeżeli chcemy ochronić się przed ciężkimi skutkami zakażenia omikronem, należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia - dodał.

W Polsce potwierdzono dotąd 966 przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

- Chciałbym bardzo mocno zwrócić uwagę, bo (...) ten komunikat się nie przebił - drodzy państwo, tak naprawdę, jeżeli chcemy ochronić się przed omikronem, przed ciężkimi skutkami zakażenia tym wariantem koronawirusa, naprawdę powinniśmy przyjąć dawkę przypominająca - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak.

Jak dodał, badania nie budzą żadnych wątpliwości.

- Tylko przyjęcia dawki przypominającej zwiększa nam do poziomu 60-70 procent szanse uniknięcia ciężkiego przebiegu tej choroby. Jeśli tego nie zrobimy, poprzestaniemy tylko na dwóch dawkach, i czas, który minął od podania drugiej dawki był dłuższy niż 5 miesięcy, to niestety skazujemy się na to, że poziom naszej ochrony nie przekracza 35-38 proc. - powiedział.

- Jeżeli chcemy ochronić się przed ciężkimi skutkami zakażenia wariantem omikron koronawirusa, to należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia - podkreślił.

ZOBACZ: Obowiązek przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej

Pytany o ewentualny lockdown, ocenił, że "jest ostatecznością wyrażającą wyczerpanie zdolności państwa do walki z epidemią wszystkimi nowymi, najbardziej zaawansowanymi metodami".

- To jest przejaw bezczynności. Lockdown powinniśmy, owszem, brać pod uwagę, ale nie w sytuacji - zwłaszcza w przypadku omikrona - masowego zwiększenia się liczby osób zakażonych, tylko w sytuacji tego, jakie będą skutki kliniczne tych zakażeń - zauważył.

Jego zdaniem jednak "wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii - większa zakaźność i mniejsza zjadliwość". "Wszystko zależy od racjonalności naszych zachowań" - dodał, zastrzegając, że powinniśmy dbać o ochronę grupy ryzyka, pamiętać o zasadzie DDM i trzeciej dawce przypominającej.

- Jeśli myślisz o swoim zdrowiu i ochronie przed omikronem - weź trzecią dawkę szczepionki - zaapelował. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy