Gdańsk ma Jarmark Dominikański, a co ma Kraków? Kraków ma smoka!

Tomasz Domański 13-08-2022, 18:30
Artykuł
canva.com

Z okazji 50. rocznicy rzeźby smoka wawelskiego w niedzielę na krakowskich Błoniach odbędą się „smocze urodziny” – polana zamieni się we wczesnośredniowieczną osadę zaludnioną drużyną wojów, białogłowami, rzemieślnikami i muzykantami. Na mieszkańców czekają rozmaite atrakcje.

W osadzie, czynnej od godz. 12 do 18, będzie 20 namiotów uszytych i postawionych według wskazówek źródeł historycznych. Podczas pikniku mieszkańcy spotkają drużyny wojów, białogłowy, rzemieślników, muzykantów – w strojach z epoki. Książe Krak przyjmował będzie zaś wnioski i skargi od poddanych.

Na gości czekają także zabawy plebejskie – kręcioła, zwichrowane marsze, wyścigi w workach, słowiańskie zapasy czy zabawy w szewczyka i smoka. Zwycięzcy tych konkurencji otrzymają nagrody. W osadzie będzie można również poznać dawne zawody i zatrzymać się m.in. u kowala, garncarza, jubilera, mincerza, tkacza i skórnika.

Gospodarzem imprezy ma być jubilat – smok wawelski. Mieszkańcy odśpiewają mu „Sto lat” i obdarują tortem. Potem legendarny stwór zaprosi wszystkich na ucztę.

Smok wawelski jest najsłynniejszą rzeźbą Bolesława Chromego. Artysta wygrał konkurs na projekt w 1964 r. To jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy