Przejdź do treści
W Republice O godz. 18:00 w programie "Republika Dzień" gośćmi Adriana Boreckiego będą: Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość), Jerzy Meysztowicz (Koalicja Obywatelska), Marcin Możdżonek (Konfederacja) i Piotr Masłowski (Polska 2050)
17:33 SPORT: Kacper Tomasiak zajął 18. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Klingenthal. Wygrał Słoweniec Domen Prevc
15:39 Blisko 500 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w sobotę przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie
14:32 Białoruś: władze w Mińsku uwolniły 123 więźniów politycznych z różnych państw w ramach umowy z USA. Wśród nich m.in. Aleś Bialacki, Maryja Kalesnikawa, Wiktar Babryka i Roman Gałuza
12:56 Ukraina: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w sobotę, że okupowana przez rosyjskie wojska Zaporoska Elektrownia Atomowa na południowym wschodzie Ukrainy utraciła zasilanie wskutek walk
11:47 Polska: Z powodu mgły na lotnisku w Krakowie Balicach część lotów została w sobotę przekierowana do Katowic, Rzeszowa, Warszawy
10:55 Sonda: Łącznie 42,1 proc. uczestników sondażu na zlecenie Wirtualnej Polski uważa, że sytuacja w kraju jest gorsza niż za czasów poprzedniego rządu, przeciwnego zdania jest 31,7 proc
09:56 Polska: Niech bolesna historia tamtych dni przypomina nam, jak wielkim darem jest wolność; niech uczy nas troski o pokój, jedność i szacunek wobec każdego człowieka – powiedział abp Tadeusz Wojda z okazji 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Wydarzenie Kluby „Gazety Polskiej” zapraszają na wydarzenia upamiętniające rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia: m.in. Brzozów, Bytom, Bytów, Częstochowa, Elbląg, Gliwice, Iława, Inowrocław, Katowice, Kraków, Legnica, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Wydarzenie Kluby „Gazety Polskiej” zapraszają na wydarzenia upamiętniające rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia: m.in. Nowy Sącz, Paryż, Radom, Sierpc, Tarnowskie Góry, Wrocław, Warszawa, Zgorzelec
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Gala Nagrody Prometejskiej. Wyjątkowe nagrody dla wyjątkowych osób...

Źródło: Niezalezna.pl

Nagroda Prometejska im śp. Lecha Kaczyńskiego przyznana została przebywającemu w więzieniu byłemu prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu. Nagrodę odebrała jego matka Giuli Alasania, a także jego przyjaciel Bernard Henry Levi. "Nazwisko Lech Kaczyński ma dla nas ogromną wartość dlatego, że mój syn i prezydent Kaczyński przyjaźnili się. Moja synowa miała bliską relację z Marią Kaczyńską. Angażowały się w wiele wspólnych projektów. Nadal na biurku w naszym domu są ich wspólne zdjęcia", mówiła podczas wydarzenia matka sympatyzującego z Polską polityka.

Gala portalu Niezalezna.pl, podczas której wręczane są Nagrody Prometejskie, to niezwykłe wydarzenie, podczas którego honorowani są wyjątkowi ludzie. W 2019 roku kolegium redakcyjne portalu Niezalezna.pl – największego konserwatywnego medium internetowego w Polsce, zdecydowało o powołaniu Nagrody Międzymorza. Chcieliśmy bowiem nagradzać i doceniać działania dyplomatyczne i gospodarcze, które integrują państwa między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatyckim. 

Nagroda Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest od pięciu lat przez Kapitułę Nagrody w składzie: Jarosław Kaczyński – prezes Prawa i Sprawiedliwości, brat śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; Anna Fotyga - eurodeputowana, przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, była minister spraw zagranicznych; Maciej Łopiński – były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; profesor Ryszard Legutko – eurodeputowany; Katarzyna Gójska – redaktor naczelna miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”; Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, „ Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika oraz Grzegorz Wierzchołowski – redaktor naczelny portalu niezalezna.pl.

Europosłanka Anna Fotyga wygłosiła laudację w języku angielskim mówiąc, że galę ogląda w więzieniu laureat Nagrody Prometejskiej Micheil Saakaszwili - były prezydent Gruzji.

"W imieniu kapituły chciałabym dziś podziękować prezydentowi Saakaszwilemu za jego przyjaźń, za wierność ideałom. I chciałabym obiecać mu, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby zapewnić mu leczenie medyczne w Polsce lub w innym kraju. Będziemy nadal naciskać na gruziński rząd, by do tego doszło", mówiła Fotyga.

Jak podkreśliła - gruziński naród zasługuje na wolność, a także na to, żeby trzeci prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zachował życie i żył w godnych warunkach.

Nagrodę w imieniu byłego prezydenta Gruzji odebrała jego matka - Giuli Alasania, oraz jego przyjaciel Bernard Henry Levi.

"Przybyłam na to wydarzenie w imieniu mojego syna. Teraz, kiedy jestem tu na scenie, nie wiem, co się z nim dzieje, nie wiem, jak się czuje. Kiedy wyjeżdżałam, powiedział mi, że cały czas się przewraca. Dlatego że jego organizm jest zatruty. Poza tym zatruciem ma stwierdzonych 47 schorzeń. 17 lekarzy potwierdziło tę diagnozę. Lekarze ze Szwajcarii, Niemiec, różnych krajów przyjeżdżają, chcą go zbadać i większość wierzy, że jest on osobistym więźniem Putina. Słyszymy, że podejmowane są uchwały Rady Europy, Parlamentu Europejskiego, rządu w Polsce i na Ukrainie, ale niestety - to na nic się zdaje", mówiła matka byłego prezydenta Gruzji.

"Nazwisko Lech Kaczyński ma dla nas ogromną wartość dlatego, że mój syn i prezydent Kaczyński przyjaźnili się. Moja synowa miała bliską relację z Marią Kaczyńską. Angażowały się w wiele wspólnych projektów. Nadal na biurku w naszym domu są ich wspólne zdjęcia. Mam nadzieję, że cała wasza praca pozwoli przetrwać mojemu synowi. Bardzo dziękuję za wszystko", podsumowała. 

Jednym z laureatów tegorocznej Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został również wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. Podczas laudacji na cześć laureata, Tomasz Sakiewcz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", podkreślił, że jest to także "nagroda zbiorcza".

Przypomniał, że w 2015 r. przedstawiciele ówczesnych elit mówili, że "mamy państwo z dykty, niezdolne do sprawowania najważniejszych funkcji: troski o bezpieczeństwo obywateli, troski o niepodległość i troski o rozwój gospodarczy". 

"To nagroda im. prof. Lecha Kaczyńskiego, człowieka niezwykle mi bliskiego, z którym miałem zaszczyt współpracować, uczyć się polityki, tego, co jest ważne, co jest czymś, o co warto walczyć, a co jest tylko powierzchownością, piarem, czymś, co niekoniecznie powinno być obiektem naszych zabiegów. To nagroda, która odnosi się do spraw, które dla Lecha Kaczyńskiego były szczególne ważne, definiowały jego politykę - do bezpieczeństwa Polski, ale też do bezpieczeństwa naszej części Europy, która jest jednością, ponieważ mamy wspólną historie, zagrożenia i wspólną przyszłość, jeśli tylko będziemy potrafili ją zbudować", mówił wicepremier Sasin.

#KGHM #Miedź #Sasin #MAP #włączprawdę #TVRepublika https://t.co/KrjklfRCbU

— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) April 12, 2023

Odczytano listy...

W trakcie gali zostały odczytane również listy znamienitych polityków, które zostały skierowane do uczestników wydarzenia. Jeden z nich skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Odczytał go Krzysztof Sobolewski.

"Dziś mija 413 dzień heroicznej obrony Ukrainy przed pełnoskalową rosyjską agresją. Ten zbrodniczy najazd stał się symbolem wojny barbarzyńskiej i ludobójczej, a bohaterski opór stawiany przez naszych braci dobitnie pokazuje współczesnemu światu, jak wielką siłą może być patriotyzm, pragnienie wolności i niezależności, wola życia u siebie, kultywowania własnej tradycji i kultury oraz gotowość do ponoszenia najwyższych ofiar", rozpoczął swój list prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że myśli kierować należy zwłaszcza ku wschodnim rubieżom Ukrainy. Przypomniał, że zeszłoroczna Nagroda Prometejska przyznana została obrońcom Ukrainy. - Pragniemy, by pozostawała ona w mocy. 

Dodał, że ma nadzieję, że każdy dzień wojny przybliża klęskę "tej Rosji, którą ucieleśnia osoba ściganego przez prawo Putina", a z drugiej "czas odbudowy Ukrainy". Przypomniał, że wojna trwa od 2014 roku, a nawet dłużej, jeżeli brać pod uwagę destabilizujące działania hybrydowe. 

Kaczyński dodał, że historia ostatnich 30 lat w naszym regionie to proces wybijania się na niezależność od Moskwy tworzących region Międzymorza państw i narodów. Zwrócił uwagę na zasługi tegorocznych laureatów Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego.

"Nie sposób wyobrazić sobie tego zwycięstwa wolności bez umożliwienia naszemu przyjacielowi Micheila Saakaszwilemu leczenia się za granicą. Szanownej rodzinie pana prezydenta nisko się kłaniam. Pragnę zapewnić państwa o mojej przyjaźni i o tym, że nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz zapewnienia Mikaelowi Saakaszwilemu należnych mu praw", wskazał Kaczyński.

Również prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje laureatom Nagrody Prometejskiej. "Cieszę się, że dzisiejsza gala jest okazją, aby przypomnieć i podkreślić, jak ważne jest dalsze zacieśnianie więzów łączących państwa naszej części Europy", podkreślił prezydent RP.

"Dzieje naszej części świata nie pozwalają nam zapomnieć o dwóch na pozór oczywistych, lecz przecież fundamentalnych prawdach. O tym, że tylko realna siła dalej podmiotowość, ale też o tym, że źródłem siły jest jedność. Solidarność w obliczu wspólnych zagrożeń to kwestia zarówno elementarnych odruchów moralnych, jak i dobrze pojętego pragmatyzmu. Znakomicie rozumiał to patron wręczanego dziś lauru, prezydent Lech Kaczyński. Czerpał ze skarbnicy wielowiekowych doświadczeń, w tym bliskiej Józefowi Piłsudskiemu i Jerzemu Giedroyciowi idei prometejskiej. Dzięki temu realistycznie, bez najmniejszych złudzeń i niezwykle trafnie, przewidział kolejne działania imperium moskiewskiego", zaznaczył Duda.

"Ufam, że zdecydowana postawa całej wspólnoty euroatlantyckiej oraz pozostałych państw wolnego świata pozwoli zrealizować to wielkie marzenie o wolności, a testament myśli i dorobku prezydenta Kaczyńskiego będzie inspiracją dla kolejnej generacji działaczy politycznych, gospodarczych i kulturalnych naszego regionu", podkreślił prezydent.

List do uczestników tegorocznej gali Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego skierował również premier Mateusz Morawiecki.

"Ubiegłoroczna napaść putinowskiej Rosji na Ukrainę w sposób zasadniczy podważyła fundamenty porządku międzynarodowego, zwłaszcza w naszej części Europy. Widząc potrzebę przemyślenia okoliczności, w jakich znaleźliśmy się w wyniku tej brutalnej agresji, tegoroczne Forum Nagrody Prometejskiej postanowiło skupić się na kluczowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem państw naszego regionu. Dziękuję za tę inicjatywę i pragnę przekazać wyrazy wdzięczności wobec organizatorów i uczestników dzisiejszych debat", napisał szef rządu.

Morawiecki przypomniał, że nad całym kontynentem zawisł złowrogi cień rosyjskiego imperializmu. - Jestem głęboko przekonany, że aby tej imperialnej hydrze dać odpór, konieczne stało się przywrócenie w stosunku międzynarodowym wymiaru, o którym bardzo wielu już chciało wcześniej tylko zapomnieć. Wymiaru solidarności.

Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na naszym portalu już 14 kwietnia!

Niezalezna.pl

Wiadomości

Zwycięzca Eurowizji oddaje statuetkę. To protest przeciwko udziałowi Izraela

Horała: po dwóch latach rządów koalicji 13 grudnia CPK to festiwal opóźnień, chaotycznych zmian i politycznej zemsty

Srebra Lubomirskich są nadal w rękach rodziny Ewy Braun

Bąkiewicz pod KPRM: Tusk zdrajcą polskich interesów

Tusk postępuje zgodnie ze swoim prywatnym interesem

Reżim w Mińsku zwolnił ponad 120 więźniów politycznych. Wśród nich laureat Pokojowej Nagrody Nobla

PiS organizuje debatę o kryzysie służby zdrowia. Kaczyński: potrzebne daleko idące reformy

Rakietowy atak Rosjan. Odessa bez prądu, ciepła i wody. Elektrownia jądrowa bez zasilania

Białoruś: 123 więźniów politycznych na wolności. Wśród nich: Bialacki, Gałuza i Babryka

Hity w sieci. Odlot Tuska. Żukowska u Mazurka. Skandaliczne słowa Niesiołowskiego. Zęby Chajzera

Kelus jak za dawnych lat. Sentymentalny powrót "Piosenki Patetycznej"

Podkarpackie: Ewakuacja pociągu Przemyśl - Kijów z powodu podejrzanego pakunku

Konferencja PiS w sprawie reformy ochrony zdrowia. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

„Władza demoralizuje”. Borowski ostro o Tusku i jego przeszłości

Kaczyński: służba zdrowia to dziś największy problem Polski.

Najnowsze

Zwycięzca Eurowizji oddaje statuetkę. To protest przeciwko udziałowi Izraela

Tusk postępuje zgodnie ze swoim prywatnym interesem

Reżim w Mińsku zwolnił ponad 120 więźniów politycznych. Wśród nich laureat Pokojowej Nagrody Nobla

PiS organizuje debatę o kryzysie służby zdrowia. Kaczyński: potrzebne daleko idące reformy

Rakietowy atak Rosjan. Odessa bez prądu, ciepła i wody. Elektrownia jądrowa bez zasilania

Horała: po dwóch latach rządów koalicji 13 grudnia CPK to festiwal opóźnień, chaotycznych zmian i politycznej zemsty

Srebra Lubomirskich są nadal w rękach rodziny Ewy Braun

Bąkiewicz pod KPRM: Tusk zdrajcą polskich interesów