Fuzja Orlenu z Lotosem. Jeszcze dwa miesiące na negocjacje od Komisji Europejskiej

Artykuł
Fot. flickt.com/ Babij

„Komisja Europejska przełożyła termin na realizację środków zaradczych przy fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos do 14 stycznia 2022 r. – poinformował Orlen w komunikacie. Kompleksowość procesu przy bardzo wymagającym otoczeniu makro wymaga dodatkowego czasu na negocjacje z partnerami. Formalne zakończenie procesu fuzji nastąpi w I półr. 2022 r.

„Kompleksowość procesu przy bardzo wymagającym otoczeniu makroekonomicznym wymaga dodatkowego czasu na negocjacje z partnerami, aby uzyskać najlepsze możliwe warunki transakcyjne oraz umożliwić przeprowadzenie decyzji korporacyjnych również po stronie partnerów” – napisano w komunikacie prasowym PKN Orlen

„Naszym celem jest wybór takich partnerów biznesowych, którzy zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne i dynamiczny rozwój połączonych firm. Jesteśmy na ostatniej prostej etapu prowadzącego do podpisania umów z partnerami. Ustalony wspólnie z Komisją Europejską wydłużony termin na przekazanie dokumentów związanych z realizacją warunków zaradczych daje nam komfort dopracowania wszelkich niezbędnych formalności. To czas, który zamierzamy dobrze wykorzystać – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

„Priorytetem jest przeprowadzenie transakcji w taki sposób, by była ona korzystna dla polskiej gospodarki, obu spółek i ich klientów oraz akcjonariuszy, którzy wierzą w sens biznesowy i powodzenie tego strategicznego projektu” – dodał prezes Orlenu.

„Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wpisuje się w strategiczny plan budowy silnego multienergetycznego koncernu. Będzie on oparty o zdywersyfikowane źródła przychodów, zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski i z powodzeniem będzie w stanie przeprowadzić zadania wynikające z transformacji energetycznej. Pierwszym etapem tego projektu było przejęcie w kwietniu 2020 r. spółki Energa, która uzupełniła portfolio Grupy Orlen o odnawialne źródła energii” – napisano w komunikacie.

Równolegle do procesu łączenia z Grupą Lotos trwają prace związane z przejęciem przez PKN Orlen grupy PGNiG. Celem jest stworzenie podmiotu o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł.

Źródło: orlen.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy