Francja: prezydent Macron ogłasza kolejny lockdown od piątku

Artykuł
Francja wprowadza drugi lockdown
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wystąpienia telewizyjnego w środę wieczorem poinformował, że po konsultacjach politycznych i medycznych podjęto decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej w związku z rozwojem epidemii koronawirusa.

Podkreślił, że aby powstrzymać wirusa, trzeba „pójść dalej”:
- Druga fala epidemii jest groźniejsza i bardziej śmiertelna niż pierwsza – dodał.

- Jesteśmy przytłoczeni nagłym przyspieszeniem epidemii, wirusem, który wydaje się przybierać na sile wraz ze spadkiem temperatury - powiedział. 

- Zdecydowałem o wprowadzeniu narodowej kwarantanny od piątku, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz uniknąć około 400 tys. ofiar śmiertelnych pandemii w najbliższych miesiącach – powiedział prezydent. Poinformował, że w połowie listopada spodziewa się około 9 tys. chorych na Covid-19 na oddziałach reanimacji.

Szkoły, żłobki i przedszkola pozostaną otwarte, podobnie jak miejsca pracy oraz sklepy.

Praca zdalna jest jednak zalecana tam, gdzie jest to możliwe. Będzie również można odwiedzać domy opieki i domy spokojnej starości. Zamknięte pozostaną natomiast bary i restauracje.

Każde wyjście z domu musi być uzasadnione celami zawodowymi, medycznymi albo opieką nad innymi lub zrobieniem zakupów. Każdy obywatel będzie musiał posiadać certyfikat wyjścia z domu uzasadniający jego wyjście, jak podczas kwarantanny wiosennej.

Prywatne spotkania są wykluczone, a publiczne zgromadzenia zabronione – poinformował prezydent.

Przedsiębiorstwom zamkniętym administracyjnie zaoferowane zostanie wsparcie do 10 tys. euro miesięcznie.

Kwarantanna potrwa co najmniej do 1 grudnia – poinformował Macron. W czwartek w parlamencie odbędzie się debata i głosowanie nad przedstawionymi obostrzeniami.

Prezydent weźmie udział w Radzie Europejskiej w celu koordynowania reakcji zdrowotnych w różnych krajach Unii Europejskiej.

- Będziemy co dwa tygodnie oceniać, czy uda nam się złagodzić ograniczenia. (...) Jeśli za 15 dni będzie lepiej, będziemy mogli ponownie otworzyć niektóre biznesy - zaznaczył Macron.

Szef państwa zapowiedział, że powroty do domów ze Wszystkich Świętych w weekend będą możliwe, ale w kolejnych dniach przemieszczanie się musi zostać ograniczone do minimum.

- Naszym celem jest zmniejszenie liczby zakażonych z 40-50 tys. dziennie - podkreślił.

Miejsca kultu będą otwarte w dniu Wszystkich Świętych.

Premier Jean Castex szczegółowo przedstawi działania rządu w czwartek na konferencji prasowej po wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym i Senatem.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy