Przejdź do treści
20:10 Brazylia: Dwuletnia dziewczynka ze stanu Amazonas, na północnym zachodzie Brazylii, zginęła na skutek ran odniesionych po ataku piranii, drapieżnych ryb występujących głównie w dorzeczu Amazonki i Orinoko - poinformowały w piątek brazylijskie media
19:20 Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że jest gotów poddać plan pokojowy wynegocjowany z pomocą prezydenta USA pod referendum, jeśli Rosja zgodzi się na co najmniej 60-dniowe zawieszenie broni
18:30 Podlaskie: Dwie osoby zatrzymała policja w związku ze śmiercią 18-latka w miejscowości Wnory-Wiechy (Podlaskie) - poinformował w piątek rzecznik podlaskiej policji
17:37 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź dla 14 województw. W sobotę po południu nad morzem zaczną również obowiązywać ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem
16:40 PILNE: policja i ABW sprawdzają uszkodzenia linii kolejowej nr 137 relacji Sławięcice – Rudziniec (woj. opolskie). Trwają czynności z udziałem policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji
15:58 Dziś odbyła się rozmowa prezydentów USA i Polski. Karol Nawrocki i Donald Trump podjęli temat stanu relacji transatlantyckich, bezpieczeństwa w regionie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie wywołaną przez Federację Rosyjską oraz gospodarki
15:11 Dwie osoby zginęły w piątek w zamachach dokonanych w północnym Izraelu. Sprawcą miał być Palestyńczyk, który nielegalnie przedostał się na terytorium Izraela z Zachodniego Brzegu
14:56 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że w najbliższą niedzielę planuje spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem - przekazała agencja Reutera. Spotkanie dotyczyć będzie m.in. planu pokojowego i gwarancji bezpieczeństwa
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Francja: kolejni kandydaci na prezydenta poparli decyzję polskiego TK

Źródło: Fot. PAP/Radek Pietruszka

Kolejni kandydaci na prezydenta Francji poparli decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Za wyższością konstytucji nad prawodawstwem UE opowiedzieli się socjalista Arnaud Montebourg, politycy centroprawicy Xavier Bertrand i były negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.

Decyzję polskiego TK poparli także liderzy skrajnej prawicy Florian Philippot i Marine Le Pen.

Były minister gospodarki Montebourg podkreślił w komunikacie prasowym „wyższość prawa francuskiego nad decyzjami europejskimi”.

Montebourg stwierdził, że: „Zapewnienie przez Polskę suwerenności narodowej poprzez prawo jest ważną decyzją”. „Francja, która nie podziela tych samych orientacji politycznych co Polska, będzie jednak musiała tak samo potwierdzić wyższość tych praw nad decyzjami europejskimi” – podkreślił kandydat socjalistów na prezydenta.

Z kolei Barnier, ubiegający się o poparcie Republikanów w prawyborach, ku zdumieniu wielu polityków we Francji i UE, broni potrzeby „prawnej suwerenności” państw, argumentując, że „jeśli nic nie zmienimy, to będą kolejne brexity”.

Z kolei jego rywal walczący o poparcie centroprawicy, obecny prezydent regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand zaproponował wprowadzenie do konstytucji „mechanizmu ochrony nadrzędnych interesów Francji”. „Gdy są one zagrożone, suwerenność ludu musi zwyciężyć” – stwierdził Bertrand.

„Zapewniając prymat prawa konstytucyjnego nad prawodawstwem europejskim, Polska korzysta ze swojego słusznego i niezbywalnego prawa do suwerenności” – stwierdziła Marine Le Pen w komunikacie prasowym.

„Aktem sędziowskim, który w niczym nie odbiega od procedury sądu w Karlsruhe, przyjętej w odniesieniu do Niemiec, Polska przypomniała Unii Europejskiej, kuszonej ustanowieniem dyktatury jakobińskiej, że każdy naród ma prawo określać swoje prawa” - dodała Le Pen, która zapowiedziała również zorganizowanie referendum w przypadku wygranej w wyborach, w którym zamierza ukonstytucjonalizować zasadę suwerenności, „do której fundamentalnie dążą wszystkie narody Europy”, jak podkreśliła szefowa skrajnej prawicy.

Podobne stanowisko zaprezentował jej były kolega partyjny Philippot, który przewodzi obecnie ruchowi narodowemu Patrioci.

„Musimy postępować jak Polska i przedkładać prawo krajowe ponad prawo europejskie” – napisał w oświadczeniu Philippot.

„Na razie Polska w ogóle nic nie zrobiła! Trybunał się wypowiedział. Tak naprawdę zrobi to tylko wtedy, gdy opuści UE. W przeciwnym razie pozostanie na etapie werbalnym! #Frexit" – napisał Philippot na Twitterze.

W piątek jako pierwszy poparcie dla decyzji TK w Polsce wyraził prawicowy publicysta i prawdopodobny kandydat na prezydenta Eric Zemmour.

- Czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad prawem europejskim i przeciwstawić się Komisji Europejskiej w jej próbach wpływania na porządek prawny innych krajów – oświadczył Zemmour.

„Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilka artykułów traktatów UE jest niezgodnych z Konstytucją RP. Trybunał stwierdził, że instytucje europejskie prowadzą działania, wykraczające poza zakres ich kompetencji. Stwierdził, że polskie prawo konstytucyjne jest nadrzędne w stosunku do prawa europejskiego” – napisał Zemmour w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Publicysta podkreślił w nim, że kraj członkowski UE ma prawo decydować o ustawodawstwie, które go dotyczy. Przywołał też stanowisko Komisji Europejskiej, która przekazała, że rozważa zablokowanie funduszy UE dla Polski przewidzianych w Funduszu Odbudowy.

„Te groźby stanowią poważny atak na wolność polityczną w tym kraju. Stawiając polską konstytucję ponad prawem europejskim, polski Trybunał Konstytucyjny korzysta jedynie z przysługujących mu uprawnień. Stosuje jedynie swoją prerogatywę do decydowania o tym, które ustawy mają zastosowanie w Polsce, a które nie” – podkreślił polityk.

PAP

Wiadomości

Trump Zełenski

Prezydent Ukrainy nie wyklucza referendum w sprawie planu pokojowego Donalda Trumpa

Solorz znika nie tylko ze spółek. Nie ma go też na powtórce kolęd w Polsacie z 2018 roku

Karambol na S8. Dziewięć aut rozbitych, dzieci wśród poszkodowanych

Żurek zadowolony z siebie? "Jest dumny z tej wypowiedzi o przewożeniu Ziobry w bagażniku"

Pamela i Mateusz z Fit Lovers zostaną rodzicami

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PG Silesia: Górnicy nie odpuszczą

Internauci komentują kryzys wizerunkowy władzy po zwycięstwie Karola Nawrockiego: "Warto było zagłosować!"

Japonia zamierza przeznaczyć rekordowe środki na obronność

Spurs po raz trzeci pokonują mistrzów NBA. Sochan bez minut

Paraliż na drodze Mrągowo–Ryn. Seria groźnych wypadków

Niemieckie media ujawniają kompromitację „zielonej polityki”. Hamburg liczył emisje z pieców, których nie było

Niepokojący komunikat służb. Czy mamy do czynienia z kolejnym sabotażem na torach?

Leon XIV o męczenniku, którego nie pokonała nienawiść

Mały ZUS Plus wg nowych zasad od 2026 roku

Nawrocki rozmawiał z Trumpem. Tematami bezpieczeństwo i gospodarka

Najnowsze

Trump Zełenski

Prezydent Ukrainy nie wyklucza referendum w sprawie planu pokojowego Donalda Trumpa

Pamela i Mateusz z Fit Lovers zostaną rodzicami

Przewodniczący NSZZ „S” w PG Silesia: górnicy nie odpuszczą

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PG Silesia: Górnicy nie odpuszczą

Internauci bez litości dla koalicji 13 grudnia

Internauci komentują kryzys wizerunkowy władzy po zwycięstwie Karola Nawrockiego: "Warto było zagłosować!"

Japonia zamierza przeznaczyć rekordowe środki na obronność

Solorz znika nie tylko ze spółek. Nie ma go też na powtórce kolęd w Polsacie z 2018 roku

Karambol na S8. Dziewięć aut rozbitych, dzieci wśród poszkodowanych

Żurek zadowolony z siebie? "Jest dumny z tej wypowiedzi o przewożeniu Ziobry w bagażniku"