Francja: Czwarta fala zakażeń to „epidemia młodych”

Artykuł
Tysiące Francuzów demonstrowały przeciw obowiązkowi szczepień i zaświadczeniom sanitarnym
Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Czwarta fala zakażeń koronawirusem we Francji to „epidemia młodych”; w części departamentów kraju wskaźniki infekcji są najwyższe wśród osób w wieku 20-30 lat – oświadczył minister zdrowia Olivier Veran. Wyraził obawę, że wysoko zakaźny wariant Delta rozprzestrzeni się również na osoby starsze.

– Dobra wiadomość jest taka, że u młodych zakażenie koronawirusem ma lżejszy przebieg, choć mogą przechodzić Covid-19 również w przewlekłych formach – powiedział Veran stacji RTL.

Ponownie wezwał do szczepień przeciw Covid-19 w celu „ograniczenia (rozprzestrzeniania się) wirusa” i „zmniejszenia ryzyka wystąpienia ubocznych skutków zdrowotnych”.

– Od 10 do 15 proc. osób starszych wciąż nie jest zaszczepionych, to dużo – zauważył minister.

Ukazał się dekret rządowy w dzienniku ustaw określający, gdzie od środy będzie obowiązywał certyfikat szczepień w miejscach publicznych powyżej 50 osób.

Od sierpnia obowiązek posiadania certyfikatu wprowadzony zostanie w pozostałych miejscach publicznych, takich jak bary, restauracje, miejsca kultury czy sportu oraz w części środków transportu publicznego. Parlament w tym tygodniu ma głosować nad projektem ustawy przyjętym w poniedziałek na posiedzeniu rządu i zaakceptowaną przez Radę Stanu, organ opiniujący akty prawne rządu pod kątem ich zgodności z prawem.

Tymczasem w 45 gminach turystycznych kraju władze ponownie wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Obecnie we Francji w 39 na 96 departamentów wskaźnik zakażeń pozostaje powyżej progu alarmowego, ustalonego na 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Większość tych departamentów znajduje się w obszarach turystycznych, takich jak wybrzeże Atlantyku, Morza Śródziemnego, przy granicy z Hiszpanią, a także w regionie stołecznym Ile-de-France.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy