Przejdź do treści
W Republice Dziś o 20:20 gośćmi Danuty Holeckiej będą: Krzysztof Szczucki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców
18:30 Podlaskie: Dwie osoby zatrzymała policja w związku ze śmiercią 18-latka w miejscowości Wnory-Wiechy (Podlaskie) - poinformował w piątek rzecznik podlaskiej policji
17:37 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź dla 14 województw. W sobotę po południu nad morzem zaczną również obowiązywać ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem
16:40 PILNE: policja i ABW sprawdzają uszkodzenia linii kolejowej nr 137 relacji Sławięcice – Rudziniec (woj. opolskie). Trwają czynności z udziałem policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji
15:58 Dziś odbyła się rozmowa prezydentów USA i Polski. Karol Nawrocki i Donald Trump podjęli temat stanu relacji transatlantyckich, bezpieczeństwa w regionie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie wywołaną przez Federację Rosyjską oraz gospodarki
15:11 Dwie osoby zginęły w piątek w zamachach dokonanych w północnym Izraelu. Sprawcą miał być Palestyńczyk, który nielegalnie przedostał się na terytorium Izraela z Zachodniego Brzegu
14:56 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że w najbliższą niedzielę planuje spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem - przekazała agencja Reutera. Spotkanie dotyczyć będzie m.in. planu pokojowego i gwarancji bezpieczeństwa
14:02 IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, podlaskieg0, lubelskiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego
13:50 Co najmniej osiem osób zginęło, a 27 zostało rannych w zamachu terrorystycznym, do którego doszło w piątek w meczecie uczęszczanym przez alawitów w mieście Homs na zachodzie Syrii
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Franciszek zachęcił Polaków do owocnego przeżycia Adwentu

Źródło: Fot. Cathopic/Santiago Mejía LC

Do owocnego przeżycia Adwentu jako czasu oczekiwania na przyjście Pana zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

„W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Okres Adwentu, który poprzez różne symbole przygotowuje nas do celebrowania tajemnicy Wcielenia Syna Bożego i przypomina nam, że życie ludzkie jest ciągłym oczekiwaniem.

Nasze życie staje się piękne i szczęśliwe, gdy czekamy na kogoś drogiego i ważnego dla nas.

Niech ten Adwent pomoże Wam przekształcić nadzieję w pewność, że Ten, na którego czekamy, kocha nas i nigdy nas nie opuszcza.

Z serca Wam błogosławię!”.

Papieską katechezę streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

„Drodzy bracia i siostry, kontynuując cykl katechez poświęconych postaci św. Józefa, zastanówmy się dziś nad jego rolą w historii zbawienia.

Jezus jest określany w Ewangeliach jako „syn Józefa” (Łk 3,23; 4,22; J 1,45; 6,42) i „syn cieśli” (Mt 13,55; Mk 6,3). Ewangeliści Mateusz i Łukasz, nie przedstawiają Józefa jako ojca biologicznego, lecz jako pełnoprawnego ojca Jezusa.

Św. Mateusz pomaga nam zrozumieć, że postać Józefa, choć drugorzędna, stanowi jednak kluczowy element historii zbawienia. Józef przeżywa swoją rolę, nie dążąc do stania się postacią centralną. Poprzez jego codzienną i dyskretną obecność, każdy, zwłaszcza w chwilach trudnych, może odnaleźć w nim wsparcie i przewodnika. Świat potrzebuje takich osób, które będąc pozornie ukryte, mają niezrównany udział w historii zbawienia.

Natomiast św. Łukasz przedstawia Józefa jako opiekuna Jezusa i Maryi. Dlatego jest on także „Opiekunem Kościoła”, ponieważ Kościół jest kontynuacją Ciała Chrystusa w dziejach, a jednocześnie w macierzyństwie Kościoła ukryte jest macierzyństwo Maryi.

Przykład św. Józefa zachęca nas do tego, abyśmy czuli się opiekunami naszych braci i sióstr, tych wszystkich, których Pan powierza nam w różnych okolicznościach życia.

Drodzy bracia i siostry, myślę o osobach, które przeżywają trudności życiowe, czują się osamotnione, brakuje im siły i odwagi, aby iść naprzód. Chciałbym przypomnieć im, i nam wszystkim, że zawsze możemy znaleźć w św. Józefie sprzymierzeńca, przyjaciela i wsparcie.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi pielgrzymi z parafii pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Bielawie (diec. świdnicka); Najśw. Serca Pana Jezusa w Przeczowie; Miłosierdzia Bożego, Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Mikołaja oraz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Brzegu (archidiecezja wrocławska); przedstawiciele stowarzyszenia „Polska w sercu” , pielgrzymi z Tarnowskiego Biura Pielgrzymkowego BESKIDVISION a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

eKai

Wiadomości

Pamela i Mateusz z Fit Lovers zostaną rodzicami

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PG Silesia: Górnicy nie odpuszczą

Internauci komentują kryzys wizerunkowy władzy po zwycięstwie Karola Nawrockiego: "Warto było zagłosować!"

Japonia zamierza przeznaczyć rekordowe środki na obronność

Spurs po raz trzeci pokonują mistrzów NBA. Sochan bez minut

Paraliż na drodze Mrągowo–Ryn. Seria groźnych wypadków

Niemieckie media ujawniają kompromitację „zielonej polityki”. Hamburg liczył emisje z pieców, których nie było

Niepokojący komunikat służb. Czy mamy do czynienia z kolejnym sabotażem na torach?

Leon XIV o męczenniku, którego nie pokonała nienawiść

Mały ZUS Plus wg nowych zasad od 2026 roku

Nawrocki rozmawiał z Trumpem. Tematami bezpieczeństwo i gospodarka

Nikola Jokić znów zadziwił koszykarski świat. Kolejny rekord Serba

Idiotyczny wpis Treli. Sieć odpowiada: „Leczcie się”

Zderzenie 9 aut na S8 pod Rawą Mazowiecką. Trasa do Warszawy zablokowana

Piątą dobę trwa protest pracowników kopalni Silesia. Mamy informacje o ich sytuacji

Najnowsze

Pamela i Mateusz z Fit Lovers zostaną rodzicami

Spurs po raz trzeci pokonują mistrzów NBA. Sochan bez minut

Paraliż na drodze Mrągowo–Ryn. Seria groźnych wypadków

Niemieckie media o fikcyjnych certyfikatach klimatycznych

Niemieckie media ujawniają kompromitację „zielonej polityki”. Hamburg liczył emisje z pieców, których nie było

Niepokojący komunikat służb. Czy mamy do czynienia z kolejnym sabotażem na torach?

Przewodniczący NSZZ „S” w PG Silesia: górnicy nie odpuszczą

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PG Silesia: Górnicy nie odpuszczą

Internauci bez litości dla koalicji 13 grudnia

Internauci komentują kryzys wizerunkowy władzy po zwycięstwie Karola Nawrockiego: "Warto było zagłosować!"

Japonia zamierza przeznaczyć rekordowe środki na obronność