Franciszek o lekceważeniu rodziny

Artykuł
papież Franciszek
wikipedia/presidencia.gov.ar/CC BY-SA 2.0

– Rodzina jest dzisiaj lekceważona, źle traktowana – powiedział papież Franciszek podczas nadzwyczajnego konsystorza w Watykanie. Dodał, że duszpasterstwo rodzin musi być „inteligentne, odważne i pełne miłości”. Rodzina jest głównym tematem spotkania papieża z Kolegium Kardynalskim.

Franciszek zachęcał kardynałów do pogłębionych analiz nad rodziną i duszpasterstwem, ale bez popadania w kazuistykę, czyli omawianie szczegółowych przykładów. – To bowiem nieuchronnie obniżyłoby poziom naszej pracy – ocenił.

– Rodzina jest dzisiaj lekceważona, źle traktowana – mówił papież. Podkreślił, że trzeba „uznać, jak piękne, prawdziwe i dobre jest tworzenie rodziny, bycie dzisiaj rodziną, jak niezbędne jest to dla życia świata, dla przyszłości ludzkości”.

– Oczekuje się od nas, byśmy uwydatnili świetlany plan Boga wobec rodziny i pomogli małżonkom w przeżywaniu go z radością, wspierając ich w wielu trudnościach – dodał Franciszek w przemówieniu do 185 kardynałów przybyłych do Watykanu na sobotni konsystorz, w trakcie którego wręczy godność kardynalską 18 nowym purpuratom.

Sobotni konsystorz papież postanowił poprzedzić dwudniową nadzwyczajną naradą w związku z przygotowaniami do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i nowych wyzwań, jakie przed nim stoją. Odnosząc się do obecnej dyskusji, Franciszek powiedział: – Nasza refleksja będzie zawsze skoncentrowana na pięknie rodziny i małżeństwa, wielkości tej rzeczywistości ludzkiej – tak prostej, a zarazem bogatej, złożonej z radości i nadziei, trudów i cierpień, jak całe życie.

W naradzie Kolegium Kardynalskiego z papieżem udział biorą metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i arcybiskup warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy