Flaga Izraela nad kancelarią federalną Austrii. MSZ Iranu odwołał swoją wizytę w Wiedniu

Artykuł
Wiedeń jest siedzibą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej
Fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

Mohammad Dżawad Zarif, który jest ministrem spraw zagranicznych, odwołał swoją wizytę w Wiedniu. Wszystko na znak protestu przeciwko wywieszeniu w stolicy Austrii flagi Izraela jako gestu solidarności z Izraelem, walczącym w Palestyńczykami.

Flaga Izraela nad budynkiem rządowym w Wiedniu pojawiła się z inicjatywy kanclerza Austrii Sebastiana Kurza.

- Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif miał spotkać się z naszym szefem dyplomacji Alexandrem Schallenbergiem, ale odwołał podróż - powiedziała rzeczniczka Schallenberga.

- Żałujemy tego i przyjmujemy to do wiadomości, ale dla nas jest jasne jak słońce, że kiedy Hamas strzela rakietami w cele cywilne w Izraelu, nie należy milczeć - dodała rzeczniczka.

Kurz, który jest zdecydowanie proizraelski, nazwał w piątek wywieszanie izraelskiej flagi nad kancelarią federalną wyrazem solidarności z Izraelem w świetle brutalnych starć. Decyzję tę skrytykował irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi, który stoi na czele delegacji Iranu, prowadzącej w Wiedniu rozmowy na temat umowy nuklearnej z przedstawicielami sześciu mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy).

- Wiedeń jest siedzibą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, a Austria do tej pory była doskonałym gospodarzem negocjacji - poinformował Arakczi.

- Wstrząsający i bolesny jest widok flagi okupującego reżimu, który brutalnie zabił dziesiątki niewinnych cywilów, w tym wiele dzieci w ciągu zaledwie kilku dni. Jesteśmy po stronie Palestyny - dodał.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy