Finlandia i Szwecja wchodzą do NATO. Czy Polska im w tym pomoże?

Tomasz Domański 06-07-2022, 08:35
Artykuł
canva.com/Telewizja Republika

Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli się tym wnioskiem, myślę, że nie będzie z tym problemu – powiedział rzecznik PiS. Radosław Fogiel. "Będzie to za chwilę dosłownie przedmiotem obrad Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów", skomentował w rozmowie z dziennikarzami.

"Jest pełna wola polityczna z naszej strony, żeby to już na tym posiedzeniu Sejmu stanęło i żeby Sejm sprawę rozpatrzył, myślę, że tutaj nie będzie z tym problemu" – dodał.

Zobacz też: Szwecja i Finlandia jedną nogą w NATO. Sojusz zagrał na nosie Putinowi [wideo]

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Aby Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu.

Pisaliśmy o tym wcześniej: Finlandia i Szwecja „jedną nogą” w NATO. Rozmowy akcesyjne na finiszu

Z kolei Wicepremier Mariusz Błaszczak, pytany o tę kwestię w Programie I Polskiego Radia, odparł, że Sejm jest gotowy do przyjęcia tych ustaw. "Nie wiem do końca, czy na tym posiedzeniu (6-7 lipca, przyp. red.), ale myślę, że jest to niewykluczone, że na tym posiedzeniu również polski Sejm ratyfikuje tę decyzję" - powiedział.

W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do traktatu północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu i do podpisu prezydenta.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy