Film „ORLĘTA. GRODNO 39”. Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej [wideo]

portal tvrepublika.pl 01-09-2022, 15:12
Artykuł
Telewizja Republika

Nie ma przedawnienia dla win, nierozliczonych cierpień i nieludzkich wydarzeń, które ktoś sprowokował, podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystaw: "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno'39". "Otwieramy dzisiaj ważne wystawy, które spełniają nasz obowiązek, który zawsze 1 i 17 września spełniamy wobec polskiej wspólnoty, wobec Polski, wobec tych wszystkich pokoleń, które tak straszliwie ucierpiały", dodał wicepremier. "Dzięki nim żyjemy, możemy się rozwijać, jesteśmy wolnym, demokratycznym krajem", podkreślił.

"Ta straszliwa wojna - napaść Niemiec, a później Rosji sowieckiej na Polskę – były wydarzeniami najbardziej tragicznymi, jakie można sobie wyobrazić. Mimo tego po latach, po latach komunizmu, wszyliśmy z tej zawieruchy wojennej zwycięsko, jako wolna wspólnota polityczna i kulturowa", mówił szef MKiDN.

"Dzisiaj przypominamy najważniejsze treści. Film +Orlęta. Grodno‘39+ jest praktycznie pierwszym polskim filmem fabularnym, który w szerokiej pespektywie pokazuje te wydarzenia. To też ważna refleksja, że dopiero teraz powstają dzieła o tak ważnych fragmentach polskiej historii, o tak ważnych postawach" – ocenił wicepremier. Podkreślił, że "jest to film bardzo potrzebny, wzruszający, mocny, mówiący o trudnych kwestiach; to film, o którym można naprawdę dyskutować". "Patrzymy, jak ta straszliwa napaść na Polskę przekreśla pewne rachunki krzywd", dodał.

"Naszym obowiązkiem jest oddać hołd ofiarom i tym, którzy potrafili wybierać - jak te małe dzieci w Grodnie w 1939 roku. Bo dzięki nim trwamy i żyjemy”, stwierdził. "Ale naszym obowiązkiem jest także edukować dla przyszłych pokoleń - dlatego budujemy instytucje pamięci, dlatego spotykamy się tu dzisiaj, od rana wspominamy tamten czas".

"I mówimy także o przyszłości. Dzisiaj będzie bardzo ważny element debaty o przyszłości naszej polskiej wspólnoty - związanej z tym, że nie ma przedawnienia dla win i dla nierozliczonych cierpień i nieludzkich wprost wydarzeń, które ktoś sprowokował", podkreślił prof. Piotr Gliński. "I ktoś innym zgotował los, za który dziś musi zapłacić", podsumował.

Wydarzeniem towarzyszącym jest przygotowana we współpracy z WFDiF oraz Telewizją Polską S.A. plenerowa ekspozycja "Orlęta. Grodno‘39", przypominająca dramatyczny epizod wrześniowej inwazji sowieckiej – obronę polskiego Grodna, prowadzoną przez nieliczne oddziały wojskowe, wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko broniły Grodna, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa najeźdźcy.

Na ekspozycję składają się fotosy z nowego filmu fabularnego w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, który będzie dostępny w kinach od 9 września. "Orlęta. Grodno ‘39" jest pierwszą produkcją fabularną przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim agresorem. To dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona.

 

Źródło: PAP/TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy